کشورهای گروه 20 بر سر بیانیه ای مشترک به توافق رسیدند

به گزارش ساعت دیواری، صدراعظم آلمان از توافق رؤسا و رهبران 20 اقتصاد بزرگ و نوظهور دنیا در نشست اوساکای ژاپن بر سر بیانیه پایانی اطلاع داد. 19 عضو از 20 عضو این گروه وفاداری خود به پیمان اقلیمی پاریس را اعلام نموده اند.

کشورهای گروه 20 بر سر بیانیه ای مشترک به توافق رسیدند

به گفته صدراعظم آلمان، شرکت کنندگان در نشست 20 اقتصاد بزرگ و نوظهور دنیا موسوم به گروه 20 یا جی 20 بعد از ساعت ها بحث و گفتگو در نشست خود در اوساکا در ژاپن بر سر بیانیه ای مشترک به توافق رسیدند.

به گزارش اشپیگل آنلاین آلمان، آنگلا مرکل می گوید، مانند نشست قبلی جی 20 در بوئنوس آیرس آرژانتین، 19 نماینده از 20 نماینده حاضر در این نشست در این بیانیه وفاداری خود به پیمان اقلیمی پاریس را اعلام نموده اند. آمریکا در این نشست نیز مخالفت خود با پیمان پاریس را اظهار داشت.

به دلیل درخواست آمریکا روشن نبود، آیا می توان به بیانیه ای پایانی دست یافت یا نه. آمریکا درخواست نموده بود به دو موضوع حفاظت از محیط زیست و مهاجرت در بیانیه پایانی اشاره نشود.

مقام های فرانسوی می گویند، آمریکا کوشش نموده است، نظر موافق سه تا چهار عضو از 19 عضو باقیمانده در جی 20 را بدست بیاورد، تا از اعلام وفاداری به پیمان پاریس دست برداشته و در نهایت بیانیه ای ضعیف به دست بیاید.

پیشرفت ها در نشست اوساکا

خبرگزاری فرانسه به نقل از آنگلا مرکل نوشته است، در بیانیه پایانی به موضوع مهاجرت نیز پرداخت شده است.

صدراعظم آلمان می گوید، کوشش شده تا همکاری تنگاتنگ میان اعضای جی 20 و سازمان های وابسته به سازمان ملل متحد و دیگر سازمان های بین المللی در موضوع مهاجرت پدید بیاید. مرکل ابراز خشنودی نموده و گفته است، در این زمینه تا حدی در این نشست پیشرفت حاصل شده است.

همچنین در دعوای تجاری میان چین و آمریکا نیز در نشست اوساکا اندکی پیشرفت به دست آمده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بعد از گفت وگو با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین گفت، هر دو طرف ابراز تمایل نموده اند که در این زمینه به گفت وگوهای خود ادامه دهند.

مرکل می گوید، کشورهای گروه جی 20 علاوه بر این، بر سر تجارتی آزاد، عادلانه ، غیر تبعیض آمیز و شفاف و شرایطی خوب و پایدار برای سرمایه گذاری به توافق رسیده اند. ضمناً، در بیانیه پایانی بر ضرورت اصلاحات در سازمان تجارت دنیای نیز تأکید شده است.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در نخستین روز نشست اوساکا گفت: به باور من، ما به یک بیانیه قوی اقلیمی احتیاج داریم. او توضیح داد، نمی تواند به یک بیانیه رقیق شده از نشست قبلی در دسامبر سال گذشته رضایت بدهد.

در نشست قبلی جی 20 در آرژانتین همه حاضران به غیر از آمریکا بر سر اجرای غیر محدود پیمان آب و هوایی پاریس جهت محدود کردن زمین گرمایی به توافق رسیده و تأکید نموده بودند که پیمان پاریس غیر قابل برگشت است.

طبق پیمان پاریس، گرمایش کره زمین نباید از مرز دو درجه یا در صورت امکان یک و نیم درجه سانتی گراد نسبت به دوران پیش از صنعتی شدن فراتر برود.

آمریکا همان طور که دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور در مبارزات انتخاباتی خود اعلام نموده بود روشن ساخته که از پیمان اقلیمی پاریس خارج خواهد شد. این کشور وفاداری به این پیمان و مشارکت در کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن که دلیل اصلی زمین گرمایی است را به ضرر اقتصاد خود می داند.

چهاردهمین نشست دوروزه سران گروه 20 صبح روز آدینه هفتم تیر (28 ژوئن) در شهر اوساکا در غرب ژاپن شروع شد. این گروه که در مجموع 85درصد از اقتصاد دنیا را در اختیار دارد، هر سال نشست برپا نموده و به آنالیز مسائلی مختلف می پردازد.، دویچه وله فارسی

منبع: ایران آنلاین

به "کشورهای گروه 20 بر سر بیانیه ای مشترک به توافق رسیدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشورهای گروه 20 بر سر بیانیه ای مشترک به توافق رسیدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید