سهم هر تهرانی از بودجه فرهنگی فقط 47 تومان است!

به گزارش ساعت دیواری، با لغو برگزاری جشنواره و نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها از دو سال قبل و اعلام خبرهایی مبنی بر استانی شدن این نمایشگاه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران قصد برگزاری نخستین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری این استان را دارد.نشست خبری این جشنواره امروز ـ دوشنبه ـ برگزار گردید که با انتقادهایی از میزان بودجه فرهنگی اختصاص یافته به استان تهران همراه بود؛ به نحوی که اعلام شد سهم هر تهرانی 47 تومان در سال است!

سهم هر تهرانی از بودجه فرهنگی فقط 47 تومان است!

به گزارش ساعت دیواری، نشست خبری تشریح جزییات جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها در استان تهران صبح امروز با حضور احمد جاودانی (مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی)، مهرشاد کاظمی (معاون امور رسانه ای و فرهنگی اداره کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، میلاد زارعی (دبیر جشنواره مطبوعات و خبرگزاری های تهران)، امین بابایی (مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری تهران برگزار گردید و با رونمایی از پوستر این جشنواره در سالن جلسات اداره کل وزارت ارشاد همراه بود.

در بخشی از این نشست احمد جاودانی ـ مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ از جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها استان تهران به عنوان یک فرصت یاد و اظهار کرد: خوب است که این جشنواره به موارد استان تهران و توسعه آن وارد گردد؛ چرا که تهران در دل مطالبات ملی گم شده است و دیده نمی گردد. استان تهران به شدت فقیر است و از کم برخوردارترین استان ها، کم برخوردارتر است. از حوزه آموزشی و فرهنگی گرفته تا مباحث دیگر که فقط کثرت جمعیت این کمبودها را توانسته است بپوشاند. ما در زمینه زیرساخت های فرهنگی و هنری به شدت استان ضعیف و نابرخورداری هستیم.

او بودجه فرهنگی استان تهران را ناچیز و خنده دار توصیف کرد و شرح داد: بودجه فرهنگی استان تهران که در اختیار اداره کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار می گیرد در برابر 17 میلیون جمعیت سهم هر نفر 47 تومان در یک سال است.

وی با اشاره به این که در تهران هیچ تناسبی بین زیرساخت های فرهنگی و هنری با فعالان حوزه فرهنگ و هنر وجود ندارد در عین حال اعلام نمود: جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها می تواند به موضوعات مربوط به تهران و همچنین توسعه استان تهران و شهرستان های آن بیشتر یاری کند.

جاودانی در انتها درباره ماهیت جشنواره مطبوعات و خبرگزاری های تهران که برای اولین بار برگزار می گردد، در پاسخ به این پرسش که آیا این جشنواره استمرار خواهد داشت شرح داد: جشنواره مطبوعات جزو برنامه های سالانه ما است به همین منظور در اختتامیه جشنواره سال جاری کوشش می گردد فراخوان جشنواره مطبوعات سال آینده را اعلام کنیم. قطعا جشنواره مطبوعات و خبرگزاری های استان تهران جشنواره ای ادامه داری خواهد بود در برگزاری این جشنواره به نوعی آموزش غیر مستقیم برای فعالان رسانه است.

در بخش دیگری از این نشست زارعی، دبیر جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها درباره فراخوان جشنواره شرحاتی را ارائه داد.

زارعی با بیان این که موضوع آسیب های اجتماعی در تهران یکی از محورهای اصلی جشنواره است توضیح داد: موضوعاتی چون طلاق، فساد اداری، حاشیه نشینی و فقر و همچنین موضوعات دیگری نظیر بحث کتاب خوانی و مدیریت فرهنگی استان تهران را در این جشنواره اولویت قرار داده ایم.

وی درباره بخش های مختلف جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها شرح داد: این جشنواره هشت بخش اصلی دارد و یک بخش دیگر، مقاله و خبر، گزارش، مصاحبه، تیتر، طراحی، فصل آرایی، طنز مکتوب و کاریکاتور جزو بخش های اصلی جشنوراه محسوب می شوند و برای اولین بار به صورت پایلوت چهار بخش ویژه داریم.

دبیر جشنواره مطبوعات و خبرگزاری های استان تهران با اعلام این که مهلت انتهای برای ارسال آثار به جشنواره تا 9 مرداد بوده است، در عین حال از تمدید این موعد تا روز خبرنگار اطلاع داد و گفت: اگر استقبال از جشنواره خوب باشد به احتمال زیاد زمان مهلت آثار را تمدید خواهیم کرد. 25 مرداد ماه انتها داوری ما برای جشنواره خواهد بود و همچنین 5 شهریور ماه اختتامیه برگزار خواهد شد.

در بخش دیگری از این نشست مهرشاد کاظمی درباره آثاری که به این جشنواره ارسال شده شرحاتی را عنوان نمود و گفت: تاکنون نزدیک به 300 اثر به جشنواره ارسال شده است و پیش بینی ما این است که حدود 600 اثر به جشنواره ارسال گردد.

میلاد زارعی در بخش دیگری از این نشست درباره ماهیت نخستین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها و دلیل اجرایی شدن آن در تهران گفت: از دو سال پیش که معاونت مطبوعاتی اعلام کردند که جشنواره و نمایشگاه مطبوعات برگزار نمی گردد تصمیم بر این شد که جشنواره را به صورت استانی برگزار می کنیم. یکی از بزرگترین ویژگی این جشنواره مدیریت مسابقه بودن آن است.

او ادامه داد: رویدادی که بتواند تمام روینمودهای فرهنگی هنری و مطبوعات استانی مثل تهران را در خود جای دهد و تمامی ابعاد را پوشش دهد، بزرگترین دغدغه ما در دبیرخانه جشنواره مطبوعات و خبرگزاری های استان تهران بود.

تهران به لحاظ سیاسی چارت و ساختاری مشابه بقیه استان ها را دارد اما به جهت این که وزارت خانه ها در استان تهران هستند، استانداری صرفا به عنوان نماینده عالی دولت در تهران فعالیت نمی کند. بلکه دبیرخانه بزرگترین رویدادهای فرهنگی تهران است. حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد تهران نیز چنین ساختاری دارد.

امین بابایی، مدیر کل روابط عمومی و امور بین المللی استان تهران نیز با اشاره به مظلومیت استان تهران و محرومیت آن گفت: استان تهران بعد از سیستان وبلوچستان دومین استان محروم در حوزه آموزش و پرورش است. آموزش و پرورشی که صندلی مناسب آن در کشورهای توسعه یافته، پیشرفت را به دنبال دارد. ما همچنان در سطح استان تهران چالش مدارس چند شیفته را داریم.

وی با اشاره به افزایش جمعیت استان تهران و اینکه سالانه حدود 250 هزار نفر به جمعیت این استان اضافه می گردد، گفت: آیا این افزایش جمعیت مطابق زیرساخت های توسعه ای پیشرفت است؟ آیا تدبیری برای افزایش جمعیت اجرا شده است. شهر تهران نیازمند بازنگری ویژه در حوزه مدیریت است. نگاه های مدیریتی که این استان را استان برخورداری می بیند، باید تغییر کند. باید به داد تهران رسید تهران ظرفیت های کلانی دارد.

کاظمی نیز در بخش از این نشست با اشاره به وضعیت نشریات استان تهران و شهرستان های آن، گفت: در مجموع 96 نشریه استانی ـ اعم از روزنامه ، ماهنامه، هفته نامه، پایگاه خبری و دوهفته نامه ـ را داریم. در سال گذشته ما به 28 نشریه با وجود بحران کاغذ مجوز دادیم. همچنین اقدام دیگرمان ساماندهی دفاتر نمایندگی نشریات سراسری بود و با ساماندهی که صورت گرفت این دفاتر در مجموع به 158 دفتر نمایندگی در استان تهران رسید.

وی در ادامه با اشاره به تعداد ساعت دیواری استانی در تهران گفت: ما آمار دقیقی از ساعت دیواری استانی تهران نداشتیم؛ طبق شاخص هایی که معاونت مطبوعاتی معین نموده بود، نسبت به ثبت نام ساعت دیواری اقدام کردیم و حدود 240 خبرنگار شناسایی شدند؛ به صورت رسمی آنها ساعت دیواری شهرستانی ما هستند.

معاون امور رسانه ای و فرهنگی اداره کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به ساماندهی آگهی های دولتی در استان تهران برای نشریات شرح داد: استان تهران درخصوص آگهی های دولتی همچنان محروم بود ما سامانه ای را طراحی کردیم که از ماه جاری قرار است آگهی های دولتی به وسیله این سامانه جذب گردد. راه اندازی این سامانه باعث می گردد معین گردد هر نشریه تا چه میزان آگهی دارد و همچنین به شفافیت و نظارت بیشتری در این زمینه می رسیم. سال گذشته نخستین نمایشگاه رسانه ها در استان تهران را داشتیم و سال جاری نیز نخستین جشنواره را به همراه نخستین نمایشگاه نشریات برگزار می کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سهم هر تهرانی از بودجه فرهنگی فقط 47 تومان است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم هر تهرانی از بودجه فرهنگی فقط 47 تومان است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید