روسیه: نگران اوضاع خلیج فارس هستیم

به گزارش ساعت دیواری، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از اقدامات آمریکا در خلیج فارس ابراز نگرانی کرد.

روسیه: نگران اوضاع خلیج فارس هستیم

به گزارش گروه بین الملل ساعت دیواری به نقل از ریانووستی، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه امروز پنج شنبه در مصاحبه با ساعت دیواری اعلام کرد دولت متبوعش از تشدید تنش ها در خلیج فارس نگران است.

ماریا زاخارووا در نشست خبری هفتگی خود در مسکو به ساعت دیواری گفت: احتمال بروز درگیری در منطقه خلیج فارس به شدت افزایش یافته و ما از این مسئله نگرانیم. تحولات منطقه به سمت نقطه خطرناکی پیش می رود و خطر بروز یک درگیری نظامی گسترده وجود دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در خصوص تحریم محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از سوی دولت آمریکا نیز گفت: وضع کردن تحریم تنها کاری است که آمریکا می تواند در عرصه دیپلماسی انجام دهد. آمریکا با دیپلماسی بیگانه شده است و با این روند به سمت یک بن بست پیش می رود. آمریکایی ها خود را از طیف وسیعی از منابع و ابزارهای دیپلماتیکی که می توانند به حل بسکمک از مسائل و مسائل کمک کنند، محروم کرده و تنها یک ابزار یعنی تحریم را برای خود حفظ کرده است.

روز سه شنبه سخنگوی سفارت آمریکا در برلین اعلام کرد دولت متبوعش به صورت رسمی از دولت های آلمان، فرانسه و انگلیس خواسته به ائتلاف دریایی بپیوندند.

هفته گذشته جرمی هانت وزیر خارجه سابق انگلیس اعلام کرده بود کشورش به دنبال این است تا با همکاری دیگر کشورهای اروپایی یک نیروی حفاظت دریایی را به منظور حمایت از تردد آزاد کشتی ها در تنگه هرمز به منطقه اعزام کند.

پیش از این مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا نیز در نشست وزاری دفاع ناتو با طرح این ادعا که ایران امنیت آبراهه های بین المللی (مشخصاً تنگه هرمز) را به خطر می اندازد، از دیگر اعضای ناتو خواسته بود که ائتلافی جهت تأمین امنیت تنگه هرمز تشکیل دهند؛ خواسته ای که با استقبال متحدان آمریکا در ناتو روبرو نشد.

آمریکا در راستای تقویت کارزار فشار حداکثری علیه ایران به دنبال افزایش حضور نظامی کشورهای غربی در منطقه خلیج فارس است اما برخی کشورهای اروپایی از جمله آلمان با خواسته های واشنگتن برای امنیتی کردن منطقه ابراز مخالفت کرده اند.

وزارت امور خارجه آلمان بعد از ظهر سه شنبه طی بیانیه ای در واکنش به درخواست امروز دولت آمریکا برای پیوستن آلمان به ائتلاف دریایی در آب های جنوب ایران شرح داد: دولت آلمان این پیشنهاد را بررسی کرده اما هیچ قولی برای همکاری نداده است.کاهش تنش ها و اقدامات دیپلماتیک باید در اولویت قرار گیرد.مشارکت در راهبرد فشار حداکثری آمریکا [علیه ایران] از نظر ما مردود است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "روسیه: نگران اوضاع خلیج فارس هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: نگران اوضاع خلیج فارس هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید