روحی صفت : تصمیم های کشورهای منطقه به نفع افغانستان است

به گزارش ساعت دیواری، معاون پیشین دفتر مطالعات سیاسی وزارت خارجه با تاکید بر این که شرایط افغانستان دچار تنش است، گفت: انتظار می رود گفت وگوها و مذاکرات بتواند صلح و ثبات را در افغانستان برقرار کند، ضمن این که تصمیماتی که کشورهای منطقه می گیرند به نفع مردم افغانستان و منطقه است.

روحی صفت : تصمیم های کشورهای منطقه به نفع افغانستان است

محسن روحی صفت در گفت وگو با ساعت دیواری در ارزیابی خود از برگزاری دومین نشست گفت وگوی امنیت منطقه ای با موضوع افغانستان اظهار کرد: در حال حاضر شرایط افغانستان دچار تنش است هم از جهت داخلی و هم از نظر خارجی شرایط بی ثباتی دارد. از نظر داخلی که هنوز نتایج انتخابات در این کشور روشن نشده و مذاکرات داخلی این کشور و بین الافغانی شکل منسجمی به خود نگرفته است.

وی یادآور شد: مذاکرات میان طالبان و آمریکا هم که در یک مقطعی متوقف، مجددا از سر گرفته شد و مجددا قطع شد. آمریکا تعدادی از نیروهایش را از افغانستان خارج نموده و بعضی شنیده ها حاکی از آن است که به زودی ترامپ دستور خروج سایر نیروهایش را بدهد، همه این خبرها نشان می دهد که یک بیم و نگرانی نسبت به روزهای آینده افغانستان وجود دارد نسبت به این که آیا می توانند از ورطه این کشور به سقوط جلوگیری نمایند تا مجددا جنگ داخلی بین طالبان و مخالفان مجددا آغاز نگردد.

این دیپلمات پیشین کشورمان همچنین بیان نمود: انتظار می رود که این کشور به مسیری کشیده گردد که گفت وگوها و مذاکرات بتواند صلح و ثبات را در افغانستان برقرار کند. اکنون زمان خطیر و مهمی برای این کشور است که حضور دبیران شورای امنیت ملی کشورهای منطقه در تهران بتوانند با مشورت هایی که ارایه می گردد گفتگو نموده و شرایط روشنی را ترسیم نمایند.

معاون پیشین دفتر مطالعات سیاسی وزارت خارجه اضافه کرد: موضوع افغانستان یک موضوع منطقه ای است و تاثیرات آن بر روی کشورهای منطقه از جمله پاکستان، هند، ازبکستان، تاجیکستان، روسیه و ... خواهد بود و این کشورها بیشتر متضرر می شوند لذا تصمیماتی که این کشورها بگیرند در جهت منافع مردم افغانستان و منطقه است.

روحی صفت اظهار کرد: تصمیماتی که آمریکا تا به حال گرفته همه غلط از آب درآمده است و کمیته ای را هم تشکیل دادند که مسئول رسیدگی به بحران افغانستان است و این کمیته به طور واضح اذعان نموده که مقامات آمریکا در سه دوره ریاست جمهوی هر آنچه راجع به افغانستان به مردم آمریکا گفته اند، دروغ بوده، حتی منافع ملی آمریکا را در نظر نگرفته اند چه برسد به منافع ملی افغانستان و منطقه.

وی همچنین گفت: در واقع بیشتر سود نصیب کمپانی های سازنده سلاح مشاوران و بخش های نظامی و حق ماموریتی که دریافت می کردند، شد. حتی خودشان اذعان نموده اند که به طور کلی درک درستی از موضوعات افغانستان نداشته اند و موجب شده تصمیمات غلط بگیرند که ضررش به مردم افغانستان برسد.

دومین نشست گفت وگوی امنیت منطقه ای با حضور دبیران و مشاوران امنیت ملی و مقامات عالی امنیتی ایران، روسیه، چین، هند، افغانستان، تاجیکستان و ازبکستان روز چهارشنبه در تهران برگزار گردید.

این نشست یک روزه که با ابتکار و میزبانی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید، بر موضوع افغانستان و مبارزه همه جانبه با اشکال مختلف تروریسم در این کشور تمرکز داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "روحی صفت : تصمیم های کشورهای منطقه به نفع افغانستان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحی صفت : تصمیم های کشورهای منطقه به نفع افغانستان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید