آخرین شرایط مرزهای مسافری و ترانزیتی با عراق

به گزارش ساعت دیواری، مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری گفت: کلیه مرزهای بازرگانی و تجاری ما با عراق و همچنین تردد مسافری با اقلیم کردستان عراق باز است و انسداد مرزها با این کشور منتفی شده است.

آخرین شرایط مرزهای مسافری و ترانزیتی با عراق

جواد هدایتی، مدیرکل دفتر ترانزیت راهداری درباره آخرین شرایط مرزهای ایران و عراق گفت: بعد از شیوع کرونا، بسیاری از کشورها برای در امان ماندن از کووید 19، تصمیمات آنی و لحظه ای اتخاذ نموده یا می نمایند؛ خیلی از کشورهای همسایه در همان اسفند سال گذشته مرزهای خود را بستند اما به تدریج متناسب با شرایط مختلف، تردد در مرزهای ما با همسایگانمان به حالت عادی بازگشت.

وی اضافه نمود: در پی شیوع ویروس کرونای انگلیسی که شدت انتقال و عفونت زایی آن بیشتر است، همه کشورها نگران شده و عراق هم گفت مرزهای خود را به مدت دو هفته با بعضی کشورها از جمله ایران می بندد.

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای گفت: پیگیری هایی که ما داشتیم به خصوص با اقلیم کردستان عراق به دلیل دارا بودن مراودات گسترده ما با این منطقه از عراق و همچنین انسداد مرزهایی که در اسفند ماه سال قبل داشتیم، روابط تجاری و مرزی ما با اقلیم به تدریج در حال بازگشت به حالت تردد عادی بود؛ اما با تصمیم اخیر دولت عراق، نگران بودیم که دوباره به شرایط ماه های گذشته برگردیم.

وی یادآور شد: پس از آنکه از خرداد سال جاری توانستیم بر تردد عادی مرزی میان ایران و اقلیم کردستان با مسئولان اقلیم به توافق عملیاتی برسانیم، مقاومت های جدی در این منطقه علیه تردد کامیون های ما شکل گرفته و بعضاً درگیری هایی هم با رانندگان ایرانی در آن سوی هر سه مرز ما با اقلیم شامل باشماق، پرویزخان و تمرچین گزارش می شد.

به گفته هدایتی، با پیگیری های صورت گرفته، اکنون تردد به حالت عادی بازگشته است.

وی گفت: نگران بودیم اگر بار دیگر عراق مرزهای خود را ببندد، این اتفاقات تکرار گردد؛ برای همین سعی کردیم تا موضوع را با همکاری دستگاه دیپلماسی پیگیری کنیم که خوشبختانه خبر رسید در فاز اول عراق موافقت نموده تا این انسداد مرزها محدود به همان بخش مسافری باشد و تردد بازرگانی و کامیون ها ادامه یابد.

وی اعلام نمود: در فاز دوم، انسداد مرزی مسافری میان ایران و شمال عراق هم به طور کامل منتفی گردد. تداوم تردد مسافری، صرفاً میان ایران و اقلیم کردستان عراق است و همچنان تردد مسافری که از اسفند سال گذشته با بخش عراق عرب عراق متوقف شده بود، ممنوع است. چون اقلیم شرایط متفاوتی دارد و تصمیم گیری ها در مورد ترددها با جنوب عراق متمایز است. البته با مرزهای عربی عراق هم در ماه های اخیر تردد مسافری کم و بیش انجام می شد.

هدایتی ادامه داد: چون اقلیم در شرایط بن بست عبور و مرور با همسایگان واقع شده است، مناسبات تجاری و مسافری با ایران دارند و تناسبات ما با آن ها نزدیک تر و بیشتر است. اما جنوب عراق به دلیل داشتن بندر و اتصال به خلیج فارس، شرایط متفاوت تری دارند.

وی تأکید کرد: توقف تردد مسافری با عراق در بخش اقلیم منتفی است اما مرزهای عربی عراق تردد مسافری را اعمال محدودیت خواهد نمود.

وزیر راه، رئیس شورای عالی ساماندهی مرزهای زمینی کشور شد

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای درباره انتقال مسئولیت پایانه های مرزی به وزارت راه و شهرسازی هم گفت: در ستاد هماهنگی مالی دولت، این انتقال مصوب شده و رئیس جمهور هم آن را ابلاغ نموده است.

وی ادامه داد: ما عملاً کار را به طور جد شروع نموده ایم و شورای ساماندهی مبادی مرزهای زمینی کشور به ریاست وزیر راه هم فعالیت خود را شروع نموده است. دبیرخانه این شورای عالی هم در وزارت راه تشکیل شده و با قدرت در حال پیشبرد ساماندهی و مدیریت پایانه های مرزی است.

هدایتی گفت: اگر مرزها به خوبی کنترل نشوند، می توانند به منشأ شیوع کرونا تبدیل شوند از سوی دیگر کشور احتیاج به صادرات به کشورهای همسایه و ارزآوری دارد که لازمه آن، فعال تر شدن مرزها و افزایش بهره وری مرزهاست؛ بنابراین در عین اینکه پروتکل های بهداشتی را به خوبی رعایت می کنیم، تردد در مرزها و جریان صادرات به همسایگان را نیز تقویت خواهیم کرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "آخرین شرایط مرزهای مسافری و ترانزیتی با عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط مرزهای مسافری و ترانزیتی با عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید