گشتی در دلفریب ترین چشم اندازهای دنیا

به گزارش ساعت دیواری، مادر طبیعت در خلق زیبایی، دستی پرهنر و نگاهی پرطراوت دارد. شاید به همین دلیل است که گاهی با مناظری روبروی می شویم که باور نمی کنیم حقیقتا وجود داشته باشند، مناظری که همچون تابلویی نفیس و بدیع جلوه می نمایند. گویی هیچ عیب و نقصی در آنها نمود نیافته و در عوض همه چیز در اوج کمال و شکوه، در کنار هم چیده شده است.

گشتی در دلفریب ترین چشم اندازهای دنیا

مهم نیست قلم موی این نقاش چیره دست چه چیزی را به تصویر کشیده است، مهم احساسی است که شما را با خود همراه نموده و به جهانی دیگر می برد. گاهی نقش قلم را بر پیکر درختان سبز پوشی می بینیم که با جریان ملایم نسیم به پایکوبی درآمده اند.

گاهی آن را در قل قل ملایم چشمه، جریان دل انگیز رود، غرش آبشار و وسعت آبی و بی انتهای دریا خواهیم یافت. گاهی در دل کویر و بر فراز تلماسه های طلایی رنگ، گاهی در کوهستان های سنگی و در میان غارهای تو در تو، آن درخششی را می یابیم که هرگز تصور نمی کردیم واقعیت داشته باشد.

نمی توان برای ذوق و سلیقه خالق این جهان، هیچ حد و مرزی قائل شد. هر روز باید در انتظار کشفی تازه بود، پنجره ای جدید که گگردده شده و شما را وارد جهانیی متفاوت می نماید. اگرچه تصور می کنیم بسیاری از زیبایی های این جهان را به چشم دیده ایم، اما همیشه غافلگیری در کمین ماست.

زیبایی هایی که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت، بخشی از شگفتی های جهانی ما هستند. بخشی کوچک که به لطف امتیازات بی نظیر خود، به مقاصد گردشگری پرطرفداری بدل شده و به شهرت رسیده اند.

بیابان نامیب، نامیبیا

شاید قرار دریافت نام یک بیابان در شمار دلفریب ترین مناظر جهان، کاری غیر منتظره به نظر برسد. ولی باید پذیرفت که صحرای نامیب، یکی از زیباترین چشم اندازهای این جهان است. این بیابان تماشایی در اصل بیابانی است ساحلی که در جنوب قاره سیاه و در امتداد اقیانو س اطلس در سه کشور آنگولا، نامیبیا و آفریقای جنوبی کشیده شده است.

دره های این منطقه حاصل فرسایش رودخانه سوکاب هستند، رودخانه ای که در جنوب کوهستان نوکِلِفت واقع شده و هر 5 تا 10 سال یک بار جاری می گردد. آن چه بیش از هر چیزدیگر این رودخانه را به شهرت رسانده، مقطعی بودن آن است. در واقع در زمان بارندگی های محدود در این منطقه کوهستانی، جریانی از آب به راه می افتد که اگر چه قادرنیست به سرعت در دل خاک نفوذ کند، اما در عوض از فشار و قدرتی ویرانگر برخوردار است. جریانی قوی و خشن که در طول همان مدت زمان محدود، قادر به شکل دادن و خلق دره ها است. البته باید اذعان کرد که حفر این دره (به عمق تقریبی 30 متر)، دست کم دو میلیون سال به طول انجامیده است.

همان گونه که گفتیم رودخانه سوکاب علی رغم امتداد قابل توجه، جریانی مقطعی دارد. یعنی هرگز به اقیانوس اطلس راه نیافته و در عوض خشک می گردد. گل و لای حاصل از این جریان گاه و بی گاه، پس از سال ها خشک شده و و سرزمینی زیبا و شگفت انگیز را پشت سر خود بر جای می نهد. شاید یکی از باشکوه ترین چشم اندازهای این منطقه را بتوان هنگام تماشای غروب آفتاب در این بیابان مشاهده کرد.

همه آژانس های مسافرتی و گردشگری کشور نامیبیا، تورهای مختلفی را به همراه راهنما برای گشت و گذار در این مکان در نظر گرفته اند. جاده های خوب و استراحت گاه های مناسبی که برای گردشگران ساخته شده اند، یکی از امتیازات مثبت این محل است. همچنین تماشای این صحرای وسیع از فراز آسمان نیز، زیبایی و سحر و افسون خاص خود را دارد. امکانی که می توان با پرواز درون بالن های هوای گرم یا هواپیماهای کوچک بدان دست یافت.

طاق های کابو سن لوکاس ،شبه جزیره باخا کالیفرنیا، مکزیک

یک گروه ویژه و منحصر بفرد از اشکال صخره مانندی که در منتهی الیه جنوبی مکزیک و در نزدیکی شبه جزیره باخا کالیفرنیا واقع شده است. در واقع در نزد آژانس های مسافرتی و گردشگری، این منطقه بیشتر به نام شناخته می گردد، جایی که اقیانوس آرام رفته رفته به خلیج کالیفرنیا تبدیل می گردد.

اینجا شما شاهد شکل گیری یکی از مقاصد گردشگری معروف و پرطرفدار کشور مکزیک هستید که که با مجموعه ای از سواحل و اقامت گاه های رویایی، جلوه ای بس با شکوه تر پیدا نموده است. در قرن شانزدهم، دزدان دریایی معمولا در میان این صخره ها پنهان شده و در کمین کشتی های اسپانیایی می نشستند که ظاهرا در کار حمل و نقل کالاهای گرانقیمت بودند.

این صخره های خوش منظره اغلب در طول تعطیلات بسیار مورد توجه و بازدید قرار می گیرند. ساده ترین راه برای رسیدن به این محل، استفاده از تاکسی های آبی است که در قالب تورهای تفریحی مسافران را به تماشای این شاهکار طبیعت برده و در کنار آن سری نیز به نواحی ساحلی این منطقه می زنند. اینجا همچنین می توان از فرصت تماشای گله ی شیرهای دریایی استفاده کرد که در ناحیه کابو سن لوکاس گرد هم جمع می شوند.

مارلوز سندز ، پِمبروک شایر ، ولز

ساحلی برخوردار از زیبایی جاودانه که اخیرا ,و به لطف جادوی جهانی تصویر، کشف شده است. البته این ساحل شنی، دنج و دورافتاده سال ها است که مردم محلی را جذب خود می نماید. اما به تازگی زیبایی شگفت انگیز این مکان، حتی توجه دست اندرکاران صنعت سینمای آمریکا هالیوود را نیز به سمت خود جذب نموده است. به طوری که در فیلم فانتزی و ماجراجویانه سفید برفی و شکارچی () محصول سال 2012، به عنوان لوکیشن فیلم مورد استفاده نهاده شد.

این ساحل که تقریبا 1.5 کیلومتر امتداد دارد، به همراه خلیج دوست داشتنی اش از مجموعه خصوصیاتی منحصر بفرد برخوردار است که ازآن جمله می توان به چشم اندازی دلفریب از دریا به همراه امکانات عالی و خدماتی قابل قبول اشاره نمود که در دهکده های مجاور به بازدید نمایندگان ارائه می شوند. در مجموع باید اذعان کرد که اینجا یکی از مقاصد گردشگری زیبا و دلفریب این منطقه بوده و قادر است به بهترین شکل ممکن، تعطیلات شما را جادویی و به یادماندنی کند.

هوانگ لانگ ، چین

نام این محل در زبان چینی به معنای اژدهای زرد است. این مکان تاریخی، رویایی و خوش منظره در سلسله جبال مینشان و در شمال غربی استان سیچوان چین واقع شده و به دلیل امتیازات بی نظیرش، جایی را نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو به خود اختصاص داده است.

به دلیل هزاران سال تکامل زمین شناختی، این قسمت از کشور پهناور چین، مملو از عوارض زمین شناسی قابل توجه و دیدنی است. یخچال ها، ساختارهای چینه مانند و طبقه طبقه، صخره های شکل گرفته از خاکستر و گدازه های آتشفشانی و عوارض دیگری که در مجموع این محل را به یکی از معروف ترین چشم اندازهای تراورتِن جهان تبدیل نموده است.

در میان شگفتی های بی بدیل طبیعت که این قطعه از زمین را همچون تابلویی پرنقش و نگار به تصویر کشیده اند، این استخرهای تراسی شکل و طبقه طبقه رنگارنگ هوانگ لانگ هستند که بیش از هر چیز دیگری، معرف این منطقه و زیبایی های کارت پستال گونه آن است. استخرهایی که به تدریج و از ته نشست رسوباتکلسیت به وجود آمده اند. زیبایی که این منطقه را در نزد گردشگران محبوب و شناخته شده نموده است. در این محل معابد متعدد و مجسمه های بودای فراوانی نیز یافت می شوند که این گوشه و آن گوشه درون پارک ساخته یا نصب شده اند.

در کنار جنگل، آبشار، چشمه های آب معدنی و کوهستان های تماشایی، هوانگ لانگ زیستگاه یکی از بانمک ترین موجودات این جهان است. پاندای عظیم و پشمالوی دوست داشتنی که تا همین چند سال پیش در شمار گونه های در معرض انقراض قرار داشت. همچنین میمون طلایی پوزه کوتاه سیچوان نیز در این منطقه زندگی می نماید.

گوکیوچو ، نپال

دریاچه اصلی در واقع بخشی از سیستم دریاچه های گوکیو است که در پارک ملّی ساگارماتا در شرق نپال و درنزدیکی کوه های هیمالیا واقع شده اند. این دریاچه ها که از یخچال ها تغذیه می شوند، در میان زیبایی مبهوت نماینده یکی از مناطق کوهستانی و معروف جهان جای گرفته و همچون جواهری باشکوه می درخشند. این جا، چشم انداز محیط حرف های فراوانی برای گفتن دارد، مناظری که بیننده را مات و مبهوت نموده و او را در سکوت فرو می برد. از سوی دیگر تنوع زیستی قابل توجه گیاهی و جانوری نیز دراین ناحیه قابل مشاهده است.آهو، بز کوهی، یوزپلنگ سفید، پاندای قرمز، خرس سیاه هیمالیایی و میمون های از جمله حیواناتی هستند که در این منطقه زندگی می نمایند.

همچنین این منطقه از اهمیتی معنوی و مذهبی خاصی هم برای هندوها و هم هواداران آیین بودا، برخوردار است. این پارک همچنین در فهرست میراث ارزشمند طبیعی جهان نیز جای دارد.

از این منطقه همچنین می توان چهار قله معروف جهان که بیش از 8 هزار متر ارتفاع دارند را مشاهده کرد. قلل چو اویو با ارتفاع 8.201 ، قله ماکالو 8.463 متر، لوتسه با ارتفاع 8.516 و بلندترین قله جهان اورست که 8.848 متر ارتفاع دارد.

بهترین زمان برای سفر به این منطقه ماه آگوست است، زمانی که در طول جشنواره مذهبی جانای پارنیما، زایران در آب این دریاچه استحمام می نمایند. این جشنواره که ملهم از آیین هندو است، به رابطه عشق و وظیفه ای که بین خواهران و برادران وجود دارد توجه نموده و آن را ستایش می نماید.

بن جاک ، مرز ویتنام و چین

آبشارهایی دیدنی که در مرز دو کشور ویتنام و چین نهاده شده و منظره ای شگفت انگیز و رویایی را رقم زده اند. در اصل این نام تلفیقی است ازنام دو آبشار که در جهت رودخانه کی سان (Quay Son) تشکیل شده اند. در طول هزاران سال این رود آبشار در جهت خود صخره ها را ساییده و باشکوه و جلال به جریان خود ادامه داده است. اگرچه معمولا در این بخش شاهد تشکیل دو آبشار هستیم، اما در فصل تابستان و به لطف بارش باران های موسمی، این دو آبشار دوباره به هم پیوسته و به شکلی واحد به پایین سرازیر می شوند.

در جهت رود و به لطف قلم هنرمند مادر طبیعت، این دو آبشار از میان صخره هایی جریان پیدا می نمایند که آنها را از یکدیگر جدا نموده و تشکیل مجموعه ای از آبشارهای کوچک تر را می دهد. جاری شدن آب از میان این اشکال سنگی، به مراتب بر زیبایی چشمگیر این منظره افزوده است. این آبشارها بعد از آبشارهای ایگوازو ، ویکتوریا و نیاگارا، چهارمین آبشار جهان هستند که میان دو کشور واقع شده و مرز آن دو را از یکدیگر تفکیک می دهند.

مجموعه ای قابل توجه از گیاهان بومی و باارزش در حوالی این مخلوق زیبا و شگفت انگیز طبیعت رشد و نمو نموده و جلوه ای دیگر به چشم اندازهای مسحور نماینده این منطقه بخشیده اند.

آبشار سِلیالندزفوس ، ایسلند

این آبشار یکی از معروف ترین آبشارهای کشور دیدنی ایسلند است. آبشاری که در ادامه رودخانه ای به همین نام نهاده شده و سپس از فراز صخره ای به ارتفاع 60 متر به پایین سقوط می نماید. البته می توان در گشتی کوتاه، متفاوت و به یادماندنی سری نیز به قسمت پشتی این آبشار زد، جایی که غاری تماشایی در میان صدای غریو ریزش آب، پنهان شده است. البته پیدا کردن جهت و رفتن به این قسمت، نیازمند چشمانی تیزبین است.

این آبشار یکی از جاذبه های گردشگری معروف کشور ایسلند است که بی شک بارها با تصویر آن در اینترنت و فضای مجازی روبرو شده اید. تصاویری متعدد از زوایای مختلف که زیبایی سحرانگیز این آبشار را در قالب کتاب، مجلات و سالنامه ها، در معرض دید عموم قرار داده اند.

خوشبختانه دسترسی به این آبشار کار چندان سخت و مسئله ای نیست. این آبشار در جاده کمربندی معروفی نهاده شده که همچون یک دایره، کل کشور ایسلند را در بر گرفته است. سفر در این جاده خود یکی از فعالیت های توریستی و گردشگری پرطرفدار این کشور است، چرا که تماشاگر را در مقابل زیبایی طبیعت بکر، خالص و دست نخورده ای قرار می دهد که بی شک فرد را مسحور و مبهوت خود می نماید.

دریاچه مورِن ، کانادا

این دریاچه در محل دره ده قله ، واقع شده که خود در پارک ملّی بَنف در آلبرتا نهاده شده است. این دره توسط ده قله زیبا و با شکوه احاطه شده است. اما دریاچه مورِن، دریاچه ای است لبریز از آبی زلال و آبی که باید آن را یکی از شناخته شده ترین جاذبه های طبیعی و شگفت انگیز کشور کانادا دانست. کوتاه ترین قلّه در میان این ده قلّه، دست کم 3 هزار متر بلندی دارد. گردشگران می توانند از میان جهتهای راهپیمایی موجود یکی را انتخاب نموده و به گشت و گذار در این منطقه زیبا و خوش منظره بپردازند.

پس شاید باید یکی از معروف ترین چشم اندازهای طبیعت کشور کانادا را که در سطح جهانی دارای شهرتی قابل توجه است، در فهرست مقاصد گردشگری مورد علاقه خود قرار دهید.

ساحل مِرتوز، کِفالونیا ، یونان

مکانی دیدنی و خارق العاده که اغلب از آن، به عنوان یکی از مهیج ترین سواحل کشور یونان نام برده می گردد. این ساحل در شمال غربی جزیره کفالونیا واقع شده است. خطوط ساحلی پوشیده شده با سنگریزه هایی صیقل خورده که هر روز با جریانی از آب های گرم، شفاف و کریستال گونه دریای یونان نوازش می شوند. این منطقه در میان دو کوه آچیا دانِتی () و کیلِن اُرس واقع شده است. اینجا منطقه ای است که به نظر می رسد برای درک لذت یک تعطیلات توأم با استراحت و آرامش، بسیار ایده آل و مناسب است.

مِرتوز دوازده مرتبه عنوان بهترین ساحل یونان را از آن خود نموده است. از فراز آسمان نیز تماشای منظره این ساحل خالی از لطف نبوده و در حقیقت یکی از امتیازات دیگر این ناحیه به شمار می رود، حتی از فاصله دور نیز با تماشای این ساحل حس می کنید که گویی آرامش در هوا موج زده و همه چیز در امن و امان است. البته به وسیله جهت زمینی نیز همه چیز رویایی و سحر انگیز بوده و از این نظر کم و کسری دیده نمی گردد. در واقع حین رانندگی به سمت ساحل نیز می توان چند دقیقه ای از ماشین پیاده شده و از تماشای این چشم انداز مبهوت نماینده، شاد و شگفت زده شد.

اِدینبِرگ ، اسکاتلند

اما درمیان چشم اندازهای طبیعت، شهری قدیم نیز جایی برای خود دست و پا نموده است. ادینبرگ، یکی از زیباترین شهرهای بریتانیا است که از جذابیتی کارت پستال گونه بهره می برد. همچنین این شهر تاریخی با ارائه طیف گسترده ای از فعالیت های تفریحی از جمله گشت و گذاردر مراکز خرید واقع در خیابان ویکتوریا، بازدید ازموزه ها، راه پیمایی در تپه های پنت لَند و مرغزارهای سرسبز و دیدنی. تماشای معماری باشکوه و بافت تاریخی قابل توجه و لذت بردن از میراث فرهنگی ارزشمند و جذابیت یک شهر زنده و پرجنب و جوش، از جمله خصوصیات برجسته شهر ادینبرگ است که بازدید نمایندگان را برای سفر به این شهر وسوسه می نماید.

این شهر از جمله مقاصد گردشگری است که باید حتما یک بار در طول عمر، به آن سفر نموده و از غوطه ور شدن در اتمسفر شاد و مجذوب نماینده آن بهره مند شد.

و خاتمه به خاتمه این گشت و گذار تماشایی رسیدیم. یک بار دیگر تمامی این بهشت های زمینی را در ذهن تان مرور کنید. اگر شما فرصت سفر به یکی از این مقاصد گردشگری پرطرفدار را داشتید، کدام یک را انتخاب می کردید؟ و دلیل این انتخاب چیست؟ خشنود می شویم مخاطب نظرات شما عزیزان در ساعت دیواری باشیم، ما را از همراهی تان محروم نکنید.

منبع: کجارو

به "گشتی در دلفریب ترین چشم اندازهای دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گشتی در دلفریب ترین چشم اندازهای دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید