چرا زنان بیش از مردان به آلزایمر مبتلا می شوند؟

به گزارش ساعت دیواری، زنان می توانند با حفظ عملکرد متابولیک مغز، تغییرات اولیه آن را جبران نمایند. یعنی از آنجایی که نتایج آزمون کلامی زن ها در مقایسه با مردها بهتر است، این بیماری در آن ها دیرتر تشخیص داده می گردد و موقعی آشکار می گردد که مغز آسیب دیده باشد.

چرا زنان بیش از مردان به آلزایمر مبتلا می شوند؟

به گزارش گروه رسانه های ساعت دیواری، طبق گفته معصومه صالحی، رئیس انجمن دمانس و آلزایمر ایران بیش از 700 هزار نفر در ایران به بیماری آلزایمر مبتلا هستند. زنان در ایران نسبت به مردان 6% بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند و بر اساس تخمین ها، هر هفت دقیقه یک نفر در ایران به این بیماری دچار می گردد. با این که آمار ذکر شده برای مبتلایان به آلزایمر در ایران چندان دقیق نیست و خیلی از موارد آن پنهان می ماند؛ اما آمار ایالات متحده نیز نشان می دهد که از 5.8 میلیون آمریکایی که مبتلا به این بیماری هستند، دوسوم آن ها را زنان تشکیل می دهند .اگرچه ممکن است این مسئله مطرح گردد که این نرخ بالاتر در زنان نسبت به مردان به دلیل افزایش امید به زندگی و طول عمر زنان نسبت به مردان است؛ اما آخرین تحقیقات نشان می دهد که عوامل دیگری نیز به جز عامل سن در آن نقش دارند.

یافته های جدید در گزارش آمار و ارقام مربوط به بیماری آلزایمر در سال 2019 ایالات متحده، که در کنفرانس بین المللی انجمن آلزایمر ارائه و به اشتراک گذاشته شد نشان می دهد که یکسان نبودن میزان ابتلای زنان و مردان به آلزایمر، دلایل بیولوژیکی و اجتماعی خاصی دارد .

یافته های این مطالعه نشان می دهد:

. آلزایمر در زنان سریع تر گسترش می یابد.محققان مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت به گسترش سریع پروتئین تائو (tau) در مغز زنان که می تواند بر میزان افت شناختی تأثیر بگذارد، اشاره کردند .

تائو، علامت مشخصه بیماری آلزایمر، نوعی پروتئین آمیلوئیدی در مغز است که با بسته های درهم پیچیده فیبرها به همان صورتی که شکل می گیرند به هم می پیوندد و توده ها و پلاک هایی را تشکیل می دهند که منجر به مرگ سلول های مغزی می شوند. این مطالعه نشان داد زنان دارای اختلال شناختی خفیف (MCI) نسبت به مردان شبکه های پیچیده تری از تائو دارند. اتصال بین نواحی مختلف مغز در خانم ها نسبت به مردان قوی تر است، بنابراین گسترش تائو در مغز زنان نیز راحت تر است .

. زنان برای جبران کمبود مغز از گلوکز مغز استفاده می نمایند.در دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو، دانشمندان به این واقعیت توجه کردند که زنان در تست های حافظه کلامی بهتر از مردان عمل می نمایند، حتی اگر آمیلوئید بیشتری بسازند(یکی از ویژگی های شاخص ابتلا به بیماری آلزایمر) .

از 11 ژن وابسته به جنس خاص که مردان و زنان را مستعد ابتلا به آلزایمر می نماید، بعضی وجود دارد که فقط احتمال ابتلا به آلزایمر را در مردان بالا می برد و بعضی دیگر نیز فقط خطر ابتلا به آلزایمر را در زنان افزایش می دهد

محققان، متابولیسم گلوکز در زنان و مردان مبتلا به آلزایمر و اینکه آیا تفاوت های ذکر شده ممکن است موجب فزونی حافظه کلامی در زنان گردد را با هم مقایسه کردند. نتیجه نشان داد زنان اگر در مراحل اولیه ابتلا به آلزایمر باشند میزان متابولیسم گلوکز بیشتری را در سطوح کم تا متوسط رسوب آمیلوئید نشان می دهند؛ اما این مقدار در رسوب شدید آمیلوئید یا در مراحل آخر بیماری دیده نمی گردد . خوب این به چه معنا است؟ این یعنی زنان می توانند با حفظ عملکرد متابولیک مغز، تغییرات اولیه آن را جبران نمایند. یعنی از آنجایی که نتایج آزمون کلامی زن ها در مقایسه با مردها بهتر است، این بیماری در آن ها دیرتر تشخیص داده می گردد و موقعی آشکار می گردد که مغز آسیب دیده باشد.

. زنان شاغل ممکن است کاهش حافظه کندتری نسبت به زنان بیکار داشته باشند.یافته های دانشکده بهداشت عمومی فیلدینگ UCLA نشان می دهد، زنانی که بین سال های 1935 تا 1956 شغل و درآمدی داشتند سطح تحریک شناختی و ذخیره شناختی بالاتری داشتند .

. عوامل خطر ژنتیکی در مردان نسبت به زنان متفاوت است.محققان دانشگاه میامی ژنتیک را به عنوان یک مشارکت نماینده در تفاوت خطر ابتلا و پیشرفت بیماری در این دو جنس نامیدند. در حالی که هنوز احتیاج به تحقیقات بیشتری وجود دارد که باید انجام گردد، آن ها دریافتند که از 11 ژن وابسته به جنس خاص که مردان و زنان را مستعد ابتلا به آلزایمر می نماید، بعضی وجود دارد که فقط احتمال ابتلا به آلزایمر را در مردان بالا می برد و بعضی دیگر نیز فقط خطر ابتلا به آلزایمر را در زنان افزایش می دهد .

عوامل خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

گزارش آمار و ارقام مربوط به بیماری آلزایمر در سال 2019 به ما یادآوری می نماید که آلزایمر یک بیماری دژنراتیو است که وقتی سلول های عصبی یا عصب های درگیر در تفکر، یادگیری و حافظه، آسیب دیده یا از بین می روند رخ می دهد. مغز یک فرد بالغ سالم تقریباً 100 بیلیون سلول عصبی دارد .

در این گزارش آمده است که بیشتر موارد ابتلا به آلزایمر به علت عوامل خطر متعددی ایجاد می گردد که بعضی قابل کنترل هستند و بعضی دیگر خیر و آن ها شامل:

- سن:بیشتر افرادی که به آن دچار می شوند بیش از 65 سال سن دارند .

- APOE یا آپولیپوپروتئین E:هرکسی از هر والدینش یکی از سه شکل E2 ، E3 یا E4 را به ارث می برند. افرادی که فرم e4 را حمل می نمایند بیشترین خطر احتمال ابتلا را دارند .

- سابقه خانوادگی:داشتن پدر و مادر، برادر یا خواهر مبتلا به آلزایمر باعث می گردد که احتمال ابتلا به این بیماری در این فرد بیشتر از کسی باشد که اقوام نسبی درجه یکش مبتلا به این بیماری نباشند .

راه کارهایی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

هیچ تضمینی برای پیشگیری از آلزایمر وجود ندارد، اما تحقیقات می گویند این روش ها ممکن است به کاهش خطر یاری کند :

- عوامل خطر قلبی عروقی را مدیریت کنید.این موارد شامل دیابت، چاقی، سیگار کشیدن، فشارخون بالا یا پرفشاری خون است .

- یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید.میوه، سبزیجات، غلات کامل، ماهی، مرغ، آجیل و حبوبات را مصرف کنید و چربی های اشباع، گوشت قرمز و شکر را محدود کنید. به عبارت ساده تر از رژیم غذایی DASH (رژیم غذایی برای مقابله با فشارخون بالا) و رژیم غذایی مدیترانه ای پیروی کنید.

- تحرک بدنی داشته باشید.فعال باشید و برنامه ورزشی و فعالیت بدنی منظمی برای خودتان داشته باشید .

- یادگیری را ادامه دهید.افرادی که سال ها آموزش رسمی دارند کمتر در معرض خطر ابتلا هستند .

- اجتماعی باشید.با افراد مختلف ارتباط برقرار کنید و از نظر ذهنی فعال و درگیر باشید .

- مراقب سلامتی تان باشید.از مغز خود در برابر ضربه به سر، به ویژه آسیب دیدگی مغزی محافظت کنید. مطمئناً تصادفات اتفاق می افتد، اما پوشیدن محافظ های مناسب در ورزش های خاص، استفاده از کمربند ایمنی در اتومبیل، داشتن کلاه هنگام موتورسواری و دوچرخه سواری و رعایت نکات ایمنی در ساختمان سازی و ... برای جلوگیری از آسیب دیدگی بسیار یاری نماینده خواهند بود .

منبع:تبیان

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "چرا زنان بیش از مردان به آلزایمر مبتلا می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا زنان بیش از مردان به آلزایمر مبتلا می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید