پامپئو از اثرگذاری تحریم های ایران ابراز خرسندی کرد

به گزارش ساعت دیواری، وزیر خارجه آمریکا با ابراز خرسندی از کاهش رشد مالی ایران، مدعی شد که بر خلاف هشدار های کشور های دنیا، خروج از برجام و اعمال تحریم ها، فوق العاده مؤثر بوده است.

پامپئو از اثرگذاری تحریم های ایران ابراز خرسندی کرد

به گزارش گروه بین الملل ساعت دیواری، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه بار دیگر ایران را عامل بی ثباتی در غرب آسیا خواند و از آنچه او اثرگذاری تحریم ها خواند، ابراز خوشنودی کرد.

پامپئو که در مرکز مک کانل در دانشگاه لوئیسویل صحبت می کرد، در پاسخ به سؤالی در خصوص ناآرامی در کشور های رقیب از جمله ایران، عراق و لبنان، این ناآرامی ها را به هم مرتبط خواند و مدعی شد که در هر سه کشور، ریشه اعتراضات، نارضایتی از جمهوری اسلامی ایران است.

او در ادامه از تصمیم دولت آمریکا برای خروج یکجانبه از توافق هسته ای هم دفاع کرد و مدعی شد که دولت سابق آمریکا ایران را به عنوان شریک اصلی امنیتی خود در خاورمیانه برگزیده بود و در این رویکرد، برجام، نقشی محوری داشت. وی همچنین ادعا کرد که توافق هسته ای نه تنها مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی نبود، بلکه راه ایران به این سو را هموار هم می کرد.

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خارج کردن کشورش از توافق هسته ای، تبعات قابل توجهی داشته، گفت: تحریم های اعمال شده علیه ایران، توان این کشور برای بازیگری در عرصه منطقه را کاهش داده است.

وی با بیان اینکه برجام منابع اقتصادی گسترده ای در اختیار ایران قرار می داد و امکان فراوری ثروت به وسیله تجارت با اروپا را برای ایران فراهم می کرد، از تبعات منفی تحریم ها بر اقتصاد ایران ابراز خرسندی کرد.

پامپئو در خصوص رویکرد اروپا در قبال برجام، گفت: اروپایی ها رویکرد کاملا متفاوتی داشتند و در توافق هسته ای باقی مانده اند. ما آن ها را تشویق نموده ایم که از این توافق خارج شوند، چون آن را اصلا سازنده نمی دانیم. ما تحریم ها را بار دیگر اعمال کردیم، اروپایی ها تصمیم گرفتند که این کار را ننمایند.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به کاهش حجم اقتصاد ایران در دو سال گذشته، گفت: خبر خوب این است که بر خلاف اینکه دنیا به رئیس جمهور ترامپ می گفت: تحریم ها اثر نمی کذارند، اما حالا تعیین است که دنیا اشتباه می کرد. تحریم ها فوق العاده موثر بوده اند.

وی با این وجود، مدعی شد که هدف تحریم های آمریکا تأثیر گذاشتن بر مردم ایران نیست، بلکه هدف از این تحریم ها این است که مردم ایران بتوانند رژیم این کشور را متقاعد نمایند که عادی باشد.

پامپئو پیش از این هم بار ها از لزوم تبدیل شدن ایران به کشوری عادی صحبت نموده و حتی گفته است که اگر ایران می خواهد مردمش غذا بخورند، باید سیاست های خود را تغییر دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "پامپئو از اثرگذاری تحریم های ایران ابراز خرسندی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پامپئو از اثرگذاری تحریم های ایران ابراز خرسندی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید