نوآوری هایی که هوای خانه را تصفیه می نمایند

به گزارش ساعت دیواری، از آنجایی که آلودگی هوای شهر از راه های مختلفی می تواند به درون خانه ها راه پیدا کند، محققان و نوآورانه با طرح ها و ایده هایی ناب راه حل هایی نوینی برای تصفیه هوا داخل خانه ارائه کردند.

نوآوری هایی که هوای خانه را تصفیه می نمایند

به گزارش خبرنگار فناوری ساعت دیواری، فاطمه صائبی صفت- آلودگی می تواند به وسیله پنجره ها، در ها و سیستم های تهویه مطبوع به داخل ساختمان ها راه پیدا کند. این یک مشکل فراگیر در داخل و خارج خانه است. با این حال راه چاره های فناورانه ای برای تصفیه هوا در داخل خانه وجود دارد که در ادامه می خوانید:

فیلتر های نانویی

ایرلب (Airlab)، یک استارت آپ واقع در لندن است که راه چاره های جالبی برای تصفیه هوا در محیط های آزاد و درون خانه دارد. یکی از این راه چاره ها که مخصوص خانه و مکان های سربسته است، یک فیلتر نانویی است. این نانوفیلتر های بازمهندسی شده بیش از 95 درصد دی اکسید نیتروژن و آلودگی های خطرناک و مهم دیگر هوا را حذف می نماید.

مبلمان های تصفیه نماینده هوا

یک موسسه بین المللی فعال در حوزه ساخت ساز با نام WELL ، مبلمانی طراحی نموده است که به وسیله فرآیندی تحت عنوان رهش گاز هوای منازل و دفاتر کاری را تصفیه می نماید. رهش گاز به پدیده آزاد و خارج شدن گاز حل شده، گیر افتاده، یخ زده یا جذب شده در درون بعضی مواد گفته می گردد. رهش گاز می تواند شامل فرایند های تصعید یا تبخیر، دفع، خروج از ترک ها و شیارهایی از درون توده ماده یا بعضی فرایند های شیمیایی آهسته باشد. رهش گاز با پدیده جوشش مایعات تفاوت دارد، چراکه در هنگام جوشیدن تغییر فاز از مایع به بخار اتفاق می افتد، ولی در رهش گاز تغییر فاز وجود ندارد.

این مبلمان حتی آلودگی های فراوری شده داخل خانه را هم تصفیه می نماید. ترکیبات آلی فرار در رنگ ها، چسب ها، مبلمان و فرش ها به مرور زمان آلودگی در هوا ایجاد می نمایند که می توانند به ریه های ما آسیب بزنند.

لوستر بیونیک

لوستر زیستی و بسیار هنرمندانه جولین ملچیوری دو کار را به صورت یکجا انجام می دهد: نور آن باعث روشنایی هر اتاقی که در آن نصب شده است، می گردد و از سوی دیگر به دلیل وجود ریزجلبک های کوچک در ساختار لوستر، فرآیند فتوسنتزی انجام می دهد که در پاکسازی هوا یاری می نماید. در واقع این ریزجلبک ها هستند که کار تصفیه هوا را در این لوستر انجام می دهند.

پرده تصفیه نماینده

شرکت ایکیا پرده ای ابداع نموده که می تواند هوای داخل خانه را تصفیه کند. این پرده برای تصفیه هوا از فرایندی یاری می گیرد که شبیه فتوسنتز در گیاهان است. این محصول که Gunrid نام دارد از مواد معمولی فراوری شده با لایه ای از فوتوکاتالیست معدنی پوشیده شده اند. گفته می گردد ماده معدنی موجود در این پوشش دی اکسید تیتانیوم است که قبلا در پارچه های تصفیه نماینده هوا به کار می رفت. هنگامیکه این ماده در برابر منبع نور داخلی یا خارجی قرار می گیرد، مواد آلاینده موجود در هوای محیط را می کاهد.

گلدان هوشمند

یک استارت آپ با نام Clairy یک گلدان هوشمند برای تصفیه هوا ابداع نموده است. این دستگاه که ترکیبی از گیاه و فناوری است با استفاده از سنسور ها و فیلتر فوتوکاتالیستی به تجزیه و تحلیل میزان آلودگی و حذف آلاینده های موجود در محیط خانه و اداره می پردازد. مواد مضر جذب شده به وسیله ترکیب میکروارگانیسم در خاک به مواد مغذی برای تغذیه گیاه تبدیل می گردد. این دستگاه با استفاده از ریشه گیاه نه برگ آن به جذب آلاینده ها و مواد سمی موجود در هوا می پردازد و می تواند علاوه بر اکسیژن سازی به زیبایی محیط نیز یاری کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "نوآوری هایی که هوای خانه را تصفیه می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوآوری هایی که هوای خانه را تصفیه می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید