مراسم سالگرد جانباختگان حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان دانشگاه آزاد ، خبرنگار خبرنگاران بازداشت و اخراج شد

به گزارش ساعت دیواری، یک سال پس از واژگونی اتوبوس دانشجویان در پیچ مرگ دانشگاه علوم و تحقیقات که موجب جان باختن 10نفر شد، خانواده های قربانیان این حادثه با روشن کردن شمع در محل واژگونی اتوبوس یاد عزیزان از دست رفته شان را گرامی داشتند. این مراسم در شرایطی برگزار گردید که مأموران حراست دانشگاه آزاد برای دقایقی خبرنگار خبرنگاران را بازداشت و در نهایت از دانشگاه اخراج کردند.

مراسم سالگرد جانباختگان حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان دانشگاه آزاد ، خبرنگار خبرنگاران بازداشت و اخراج شد

ساعت دیواری- محمد جعفری: روز 4 دی ماه سال گذشته حادثه هولناکی در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات در غرب تهران رخ داد که هنوز داغ آن بر دل بازماندگان مانده است. جمعی از دانشجویان سوار بر اتوبوس داخلی دانشگاه به سوی درِ خروجی در حرکت بودند که در بخشی از جهت که شیبِ تند و پیچِ خطرناکی دارد ناگهان کنترل اتوبوس از دست راننده خارج شد. راننده کوشش کرد اتوبوس را متوقف کند، اما در نهایت اتوبوس پس از انحراف وارد فضای سبز و واژگون شد. شدت این حادثه به حدی بود که 10نفر از سرنشینان اتوبوس جان خود را از دست دادند و 28نفر دیگر به شدت مصدوم شدند.

این حادثه هولناک بازتاب گسترده ای در رسانه ها داشت و افکار عمومی را جریحه دار کرد. آنچنان که رسیدگی سریع به این پرونده و برخورد با مقصران به یک مطالبه عمومی تبدیل شد. به همین دلیل بود که پس از تحقیقات مقدماتی، پرونده این حادثه به مجتمع قضایی کارکنان دولت فرستاده و در نهایت با رأی شعبه1057، رئیس دانشگاه علوم و تحقیقات و پیمانکار هر 2 به تحمل 3سال حبس محکوم شدند. همچنین شرکت پیمانکار حمل ونقل داخلی دانشگاه، برای همواره از عقد قرارداد برای نقل وانتقالات داخلی مراکز آموزشی، نظامی، فرهنگی و فضاهای عمومی منع شد. از سوی دیگر، دانشگاه نیز موظف شد تا 5سال قراردادهای حمل ونقل را با تأیید نماینده دادستان کل کشور و شهرداری انجام دهد.

هرچند پرونده با اعتراض متهمان به دادگاه تجدیدنظر فرستاده شد اما این رأی توانست تا حدودی مرهمی بر دل داغدار بازماندگان باشد.

  • یک سال پس از حادثه

روز گذشته خانواده های قربانیان واژگونی اتوبوس در حرکتی خودجوش به دانشگاه علوم و تحقیقات رفتند تا در همان جایی که عزیزان شان را از دست داده بودند به یاد آنها شمع روشن نمایند. آنها در بدو ورود به محوطه دانشگاه با صحنه عجیبی روبه رو شدند. مأموران پرشمار حراست دانشگاه به دقت خودروهای ورودی را کنترل می کردند و فقط به خانواده جانباختگان اجازه ورود می دادند. صحنه دیگری که برای خانواده ها تازگی داشت، گاردریل های قطوری بود که در پیچ تند دانشگاه نصب شده بود. گاردریل هایی که حسرت خانواده ها را بیشتر می کرد؛ چرا که اگر مسئولان دانشگاه کمی زودتر به فکر نصب آنها افتاده بودند شاید فاجعه اتوبوس اتفاق نمی افتاد.

به رغم اینکه دانشگاه نیز مراسمی ترتیب داده و در سایت خود از همه برای حضور در این مراسم دعوت نموده بود، اما خانواده قربانیان ترجیح دادند مراسم ساده شان را در محل حادثه برگزار نمایند. تصمیمی که با مخالفت حراست دانشگاه روبرو شد. مأموران حراست که فضایی امنیتی بر دانشگاه حاکم نموده بودند ابتدا کوشش کردند خانواده ها را متفرق نمایند، اما وقتی پیروز نشدند آنها را در حلقه ای محصور کردند و اجازه ندادند سایر دانشجویان و ساعت دیواری به آنها نزدیک شوند. حتی در این بین خبرنگار ساعت دیواری را برای دقایقی در دفتر حراست بازداشت و در نهایت با توقیف کارت خبرنگاری از دانشگاه اخراج کردند.

مادر احسان صفایی، یکی از قربانیان این حادثه درباره شرایط برگزاری مراسم سالگرد به ساعت دیواری می گوید: ما می خواستیم در محلی که حادثه رخ داده بود عزاداری مختصری کنیم. چند شاخه گل و چند شمع برده بودیم اما حراست دانشگاه اجازه نداد. آنها گوشی موبایل اعضای خانواده را که عکس یا فیلم گرفته بودند گرفتند. حتی با دوستان و همکلاسی های بچه های مان که می خواستند پیش ما بیایند برخورد کردند و کارت دانشجویی شان را گرفتند. حتی یکی از همکلاسی های احسان که روز حادثه با او بود و به شدت مصدوم و بیشتر از 79بار جراحی شده بود هم آمده بود اما پیروز نشد به ما نزدیک گردد. ما هم به خاطر این برخورد زشت تصمیم گرفتیم در مراسم دانشگاه حاضر نشویم.

مادر داغدار درباره یک سالی که بدون احسان گذرانده می گوید: دانشگاه آزاد ضربه ای به ما زد که تاریخ سراغ ندارد. پسرم احسان، 23ساله و دانشجوی دکتری مدیریت ساخت بود. او با ماشین خودش به دانشگاه می رفت. آنجا از او پول پارکینگ می گرفتند. بعد باید پول اتوبوس می داد اما چه اتوبوسی؟ در این مدت دانشگاه هیچ دلجویی از من و بقیه خانواده ها انجام نداد و حتی گفتند این همه تصادف در کشور اتفاق می افتد، یکی هم در دانشگاه رخ داده است. این همه برای پسرم زحمت کشیدم اما به خاطر قصور مسئولان دانشگاه پسرم را که ترم آخر دکتری بود از دست دادم. پسرم در دم جانش را از دست داده بود و پسر بزرگترم آن روز با پای پیاده سرگردان بیمارستان ها بود تا اینکه یک روز بعد این خبر تلخ را به ما گفتند. اجازه نمی دهم که حق بچه ام پایمال گردد.

در مراسم ساده و غیررسمی که خانواده ها برگزار کردند چند نفر از مصدومان حادثه نیز حضور داشتند. آنها که پس از یک سال دوباره به محل حادثه بازگشته بودند به گواه شاهدان پس از دیدن پیچ مرگ، شوکه شدند و دست و پایشان آغاز به لرزیدن کرد. دوباره صحنه واژگونی اتوبوس و صدای ناله های هم دانشگاهی شان که در میان آهن پاره های اتوبوس گرفتار شده و با مرگ دست و پنجه نرم می کردند در گوش شان می پیچید. آنها قصد داشتند با خانواده دوستان جان باخته شان ابراز همدردی نمایند، اما مأموران حراست مانع شان شدند و در نهایت ساعتی بعد مراسم نخستین سالگرد فاجعه دانشگاه علوم و تحقیقات به خاتمه رسید.

  • پرونده در دادگاه تجدیدنظر

اما پیگیری قضایی این پرونده حاکی از آن است که پس از صدور رأی در دادگاه بدوی، پرونده به دادگاه تجدیدنظر فرستاده شده است. حسام نواب صفوی، وکیل مدافع خانواده جانباختگان این حادثه درباره آخرین شرایط پرونده به ساعت دیواری می گوید: بعد از صدور رأی در مجتمع قضایی کارکنان دولت، متهمان به رأی اعتراض کردند و پرونده به دادگاه تجدید نظر فرستاده شده است. آنطور که اعلام شده برای این پرونده در اسفندماه سال جاری معین وقت شده و قرار است قضات تجدید نظر دوباره به پرونده رسیدگی نمایند. وی ادامه می دهد: من به نمایندگی از بازماندگان دانشجویان تا آخر پیگیر این پرونده خواهم بود و از همه مجاری قانونی برای احقاق حقوق قربانیان استفاده خواهم کرد و امیدوارم در نهایت حق به حق دار برسد.

  • بازداشت خبرنگار ساعت دیواری

دانشگاه علوم و تحقیقات در سایت خود به طور رسمی از برگزاری مراسم سالگرد حادثه غمبار اتوبوس خبر داده بود و همین اطلاع رسانی باعث شد برای پوشش این مراسم راهی دانشگاه شویم. هنگام ورود از 2 گیت بازرسی دانشگاه بدون هیچ مسئله ای عبور کردیم اما فقط دقایقی پس از آنکه خانواده قربانیان در محل حادثه جمع شدند مأموران حراست دانشگاه ما و خانواده ها را محاصره کردند و یک به یک حاضران را کنترل، پرس و جو و حتی بازرسی می کردند. آنها حتی گوشی چند نفر را کنترل کردند تا مبادا از این مراسم تصویری به بیرون درز کند. در ادامه چند نفر از ماموران، خبرنگار ساعت دیواری را پیش از آنکه گزارشی تهیه نموده باشد بازداشت و به دفتر مدیر حراست دانشگاه علوم و تحقیقات منتقل کردند. در آنجا مدیر حراست قصد توقیف دوربین و وسایل شخصی خبرنگار ما را داشت که با مقاومت او روبه رو شد و با شرایطی توهین آمیز و دور از شأن در نهایت کارت خبرنگاری او توقیف و وی با همراهی 2 نفر از مأموران از دانشگاه اخراج شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "مراسم سالگرد جانباختگان حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان دانشگاه آزاد ، خبرنگار خبرنگاران بازداشت و اخراج شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراسم سالگرد جانباختگان حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان دانشگاه آزاد ، خبرنگار خبرنگاران بازداشت و اخراج شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید