محمدعلی نجفی آزاد شد ، پرونده رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی به دیوان عالی کشور می رود

به گزارش ساعت دیواری، محمدعلی نجفی رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری متهم پرونده قتل میترا استاد ساعاتی پیش با تودیع وثیقه از اوین آزاد شد.

محمدعلی نجفی آزاد شد ، پرونده رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی به دیوان عالی کشور می رود

ساعت دیواری: محمدعلی نجفی ساعاتی پیش با تودیع وثیقه از اوین آزاد شد.

حمید گودرزی وکیل رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی نیز با تایید آزادی محمدعلی نجفی با قرار وثیقه یک میلیارد تومانی گفت: محمدعلی نجفی یک ساعت پیش با تأمین قرار وثیقه آزاد شد. وثیقه نجفی به مبلغ یک میلیارد تومان است که البته برای آزادی وی سند گذاشته شده و پول نقد نداده ایم.

وی با تاکید بر اینکه جرم محمدعلی نجفی را هنوز قتل غیرعمد می دانیم به فارس گفت: باید پرونده کامل و به دیوان عالی کشور ارسال گردد که هنوز این امر رخ نداده و طی یک یا دو روز آینده با حکم ریاست دادگاه ارسال می گردد.

میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی و شهردار سابق تهران صبح روز سه شنبه 7 خردادماه با شلیک گلوله به قتل رسید و عصر همان روز نجفی به قتل همسرش اعتراف و انگیزه خود را اختلافات خانوادگی عنوان نمود.

بر اساس گزارش ایسنا، طبق اعلام علی القاصی مهر دادستان عمومی و انقلاب تهران، اتهامات محمدعلی نجفی چنین عنوان شد:

الف- قتل عمد خانم میترا استاد

ب- حمل و نگهداری سلاح غیر مجاز

ج- ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح (غیر فوتی).

سه جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در شعبه 9 دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی برگزار گردید.

نهایتا غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری هشتم مرداد ماه 98 با اشاره به صدور رای پرونده قتل میترا استاد و ابلاغ آن به وکلای طرفین پرونده، گفت: در کیفرخواست، سه عنوان اتهامی برای متهم عنوان شده قتل عمد، ایراد صدمه غیرموثر در قتل و همچنین نگهداری اسلحه غیرمجاز. دادگاه در دو موضوع متهم را مجرم تشخیص داده؛ قتل عمد را محرز دانسته و با توجه به تقاضای اولیاء دم مبنی بر قصاص چون حق الناس است حکم به قصاص صادر نموده است. دادگاه در خصوص ایراد صدمه غیر موثر در قتل رای برائت صادر نموده چون دادگاه بر خلاف دادسرا به این نتیجه رسید که صدمات وارده به مقتول یک صدمه بوده، دو تیر به او اصابت ننموده بلکه یک تیر ابتدائا به کف دست اصابت نموده از دست عبور نموده و در قفسه سینه مقتوله جای گرفته است. به موجب قانون هر گاه ضربه، ضربه واحدی باشد هر چند جراحات متعدد باشد یک حکم صادر می گردد و چون با اقدام واحد این عمل صورت گرفته، همان حکم اشد که قصاص است مورد حکم دادگاه قرار گرفته است. محمدعلی نجفی از اتهام دیگر تبرئه شده و در خصوص نگهداری سلاح غیر مجاز هم دادگاه ایشان را به دو سال حبس محکوم نموده است.

پس از اعلام رای، گودرزی وکیل مدافع نجفی گفت که به رای صادره مبنی بر قصاص و حبس موکلش اعتراض خواهد نمود.

23 مردادماه برادر میترا استاد نیز با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از اعلام رضایت از قصاص نجفی اطلاع داد.

منبع: چمدان

به "محمدعلی نجفی آزاد شد ، پرونده رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی به دیوان عالی کشور می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمدعلی نجفی آزاد شد ، پرونده رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی به دیوان عالی کشور می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید