ماکرون مامور ارسال پیغام رهبران گروه 7 به ایران

به گزارش ساعت دیواری، خبرگزاری فرانسه گزارش داد که رهبران گروه 7 موافقت نموده اند که امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه پیغام رهبران این گروه را به ایران منتقل کند.

ماکرون مامور ارسال پیغام رهبران گروه 7 به ایران

به گزارش گروه بین الملل ساعت دیواری، خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد که سران گروه 7، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه را مامور ارسال پیغام سران گروه 7 به ایران نموده اند.

منابع دیپلماتیک گفته اند که رهبران گروه 7 که هم اکنون در شهر بیاریتز فرانسه جمع شده اند توافق نموده اند که ماکرون با طرف ایرانی مذاکره کند و پیغام آنها را به تهران منتقل کند.

این منبع دیپلماتیک گفته؛ اولویت سران گروه 7 همان جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی و همچنین کاهش تنشها در خلیج فارس باقی ماند. براساس توافق سران در شب گذشته، رئیس جمهور فرانسه اختیار مذاکره و رایزنی با ایران و انتقال پیغام به مقامات ایرانی را کسب نموده است.

این منبع فرانسوی، اشاره بیشتری به جزئیات این توافق ننموده است.

مساله ایران و به ویژه توافق هسته ای یکی از محورهای نشست رهبران گروه 7 است که از روز شنبه در شهر ساحلی بیاریتز فرانسه شروع شده است.

ماکرون پیش از حضور در نشست سران گروه 7 با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در کاخ الیزه دیدار نموده بود و بعضی رسانه ها از ارائه پیشنهاداتی از سوی پاریس به تهران خبر داده بودند.(جزئیات بیشتر)

ماکرون روز شنبه نیز در حاشیه این نشست با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره مسائل مختلف از جمله ایران دیدار و رایزنی نموده است و به نظر می رسد در جریان نقطه نظرات دو طرف واقع شده است.

کاخ الیزه بعد از این دیدار گفته بود که امانوئل ماکرون و دونالد ترامپ در جریان دیدار در حاشیه نشست گروه هفت درباره ایران گفت وگو کردند که اختلافاتی درباره این موضوع وجود داشت.

پیش از دیدار ترامپ و ماکرون، دونالد تاسک رئیس شورای اروپا در سخنانی در جمع ساعت دیواری در بیاریتس از خروج آمریکا از برجام انتقاد نموده بود و گفته بود که این تصمیم آمریکا نتایج مثبتی نداشته است. تاسک با اشاره به شکاف اروپا و آمریکا درباره برجام خواهان هماهنگی بیشتر رهبران غربی درباره ایران شده بود.

نشست گروه 7، از امروز در بیاریتز فرانسه شروع شده و سران کشورهای آمریکا، انگلیس، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن در آن حضور دارند. این گروه تا سال 2014 با نام گروه 8 شناخته می شد و روسیه هم عضو آن بود اما با ضمیمه شدن شبه جزیره کریمه به خاک روسیه، روس ها از این گروه کنار گذاشته شدند.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "ماکرون مامور ارسال پیغام رهبران گروه 7 به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماکرون مامور ارسال پیغام رهبران گروه 7 به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید