ظرفیت 124 میلیارد دلاری صادرات به کشورهای همسایه

به گزارش ساعت دیواری، رئیس سازمان توسعه تجارت می گوید که با وجود صادرات 24 میلیارد دلاری ایران به کشورهای همسایه، این بازار ظرفیت آن را دارد که 100 میلیارد دلار صادرات جدید در آن صورت بگیرد.

ظرفیت 124 میلیارد دلاری صادرات به کشورهای همسایه

به گزارش ساعت دیواری، حمید زادبوم در مراسم تقدیر از صادرکنندگان استان تهران گفت: آمارهایی که از سال 97 منتشر شده نشان می دهد که با وجود مسائل و محدودیت هایی که اقتصاد ایران با آن روبرو بوده صادرکنندگان ایرانی توانسته اند عملکرد خود در بازارهای بین المللی را حفظ کنند و این فرایند در سال جاری نیز ادامه یافته است.

وی با بیان اینکه دولت باید به صادرکنندگان امید بدهد، خاطرنشان کرد: هر چند در ماه های گذشته تلاش شده برخی از مسائل صادرکنندگان برطرف شود اما همچنان در حوزه هایی مانند بازگشت ارز و حمل و نقل نیاز به پیگیری های جدی وجود دارد و در این زمینه استفاده از ظرفیت های بازارهای منطقه اهمیت زیادی خواهد داشت.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به واردات بیش از هزار و 100 میلیارد دلاری کشورهای همسایه ایران در سال 2018 اظهار کرد: با وجود گستردگی این بازار سهم ما تنها 24 میلیارد دلار بوده است. با توجه به بررسی هایی که ما انجام داده ایم ما توان آن را که 100 میلیارد دلار به این صادرات اضافه کنیم تا تولیدکنندگان ما نگران بازار فروش کالاهایشان نباشند.

زادبوم میزان صادرات غیرنفتی کشور در 9 ماهه ابتدایی سال جاری را حدودا 32 میلیارد دلار گفت و اضافه کرد: مذاکرات ما برای کاهش تعرفه واردات برخی کشورهای همسایه برای توسعه بازار کالاهای ایرانی ادامه دارد اما باید در نظر داشت که کاهش تعرفه به صورت دو طرفه انجام شود و اگر ما امتیازی می گیریم باید در مقابل امتیازاتی را نیز به این کشورها بدهیم.

وی خاطرنشان کرد: برای تجارت آزاد باید بین 85 تا 90 درصد از کالاها در فهرست این تجارت قرار بگیرند و از این رو در اجرای موافقت نامه عضویت در اوراسیا و چه سایر موافقت نامه ها کارگروهی با مشارکت اتاق بازرگانی تشکیل شود که جمع بندی درباره این کالاها به صورت دقیق و هدفمند صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ظرفیت 124 میلیارد دلاری صادرات به کشورهای همسایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت 124 میلیارد دلاری صادرات به کشورهای همسایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید