طرح مجلس برای پنجشنبه ها چگونه باید اصلاح شود؟

به گزارش ساعت دیواری، با درج تعطیلی رسمی برای روزهای پنجشنبه در تقویم رسمی کشور، تعطیلات آخر هفته در کشور به دو روز تبدیل می شوند.

طرح مجلس برای پنجشنبه ها چگونه باید اصلاح شود؟

تبدیل تعطیلی جمعه به آخر هفته دو روزه، بعد از روبروه با یک گره بزرگ ناشی از محتوای گنگ طرح مجلس برای پنجشنبه ها، اکنون در پی دیدگاه های متضاد کمیسیون ها نسبت به طرح، گره مضاعف خورد. طرح مجلس برای دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته که اوایل امسال تدوین و بررسی آن توسط کنندگان آغاز شد، با سه اشکال اساسی در محتوا روبرو بود. این طرح تحت عنوان تسری تعطیلی پنجشنبه های تهران به کلیه مراکز اداری، آموزشی و قضایی مستقر در استان ها و شهرستان ها تعریف شده، درحالیکه طبق نظر صریح مرکز پژوهش های مجلس و بررسی کارشناسان، پنجشنبه ها در تهران یک روز بلاتکلیف و در بهترین حالت، شبه تعطیل به حساب می آید، چون بخشی از دستگاه ها و مراکز دولتی تعطیل و بخشی دیگر فعال هستند و از آن مهمتر، عمده کسب و کارهای بخش خصوصی و حتی بخشی از مراکز آموزشی همچون دانشگاه ها در روزهای پنجشنبه عین سایر روزهای کاری فعالیت می کنند و به اصطلاح باز هستند. به این ترتیب، از نگاه قانون پنجشنبه ها در تهران چون که در تقویم رسمی کشور به عنوان روز تعطیل قید نشده، حالت مشابه جمعه ندارد، بلکه در برخی دستگاه های مشمول قانون خدمات کشوری این روز صرفا تحت تاثیر انتقال ساعت کاری آن به سایر روزهای هفته، برای کارمندان آن دستگاه ها تعطیل محسوب می شود.

برخی رسانه ها طی روزهای اخیر، تصویب این طرح در کمیسیون فرعی را بدون لحاظ ماجرای رد آن در کمیسیون اصلی به شکلی مخابره کردند که تصویب نهایی تعطیلی پنجشنبه در متن خبر القا می شد. اما آنچه در واقعیت بر سر طرح مجلس گذشته، دو تصمیم متضاد در کمیسیون اصلی و فرعی درباره تعطیلی گزینشی پنجشنبه ها است. بررسی های جهانی اقتصاد درباره سرنوشت این طرح در مجلس طی روزهای آینده نشان می دهد: مطابق تجربه ای که از برخوردهای متضاد کمیسیون های اصلی و فرعی نسبت به یک طرح در مجلس وجود دارد، به احتمال زیاد، کمیسیون اجتماعی مجلس به عنوان کمیسیون اصلی مطالعه کننده طرح تسری تعطیلی پنجشنبه های تهران به استان ها و شهرستان ها، در روزهای آینده گزارش دفاعیه خود را درباره رد این طرح در صحن مجلس قرائت خواهد کرد و بعد از آن، درباره مطرح شدن کلیات طرح در مجلس یا مطرح نشدن آن تصمیم گیری خواهد شد.

به این ترتیب، طرح تعطیلی پنجشنبه ها نه به تصویب نهایی رسیده و نه پرونده آن به طور کامل در مجلس بسته شده، اما با توجه به رد آن در کمیسیون اصلی، احتمال مخالفت نهایی با آن زیاد است. در این میان فعالان اقتصادی و صاحبان کسب و کارهای تولیدی معتقدند: به دلیل اثر گذاری مثبت آخرهفته دو روزه بر تقویت انگیزه و روحیه شاغلان، بهره وری نیروی کار در 5 روز کاری هفته، از این طریق افزایش پیدا می کند، بنابراین لازم است تقویم رسمی کشور همچون غالب کشورهای جهان، از حالت یک روز تعطیلی آخر هفته به دو روز تعطیلی آخر هفته تغییر کند و تعطیلات تنظیم شود. در این میان، کارشناسان توصیه می کنند کنندگان مجلس از فرصت به وجود آمده ناشی از ارائه یک طرح - هر چند گنگ و مشکل دار- بهره برداری کنند و با اصلاح اساسی آن، راستا دستیابی ایران به تعطیلات متعارف و مناسب آخر هفته را کوتاه کنند. نیاز به آخر هفته دو روزه، در این مقطع که مسائل اقتصادی، روحیه نشاط در جامعه را تخریب کرده، بیش از هر زمان دیگر برای شارژ روانی نیروی کار به حساب می آید.

در این میان، بخش خصوصی اختیار دارد نسبت به انطباق سازی کسب و کار خود با ایام تعطیل هفته، تصمیم گیری و به طرق مختلف از جمله اعلام تعطیلی روز پنجشنبه در محیط کار تحت مدیریت خود یا شیفت بندی اقدام کند. هرچند تجربه نشان داده، هنگام اعلام تعطیلی سراسری، معمولا صاحبان غالب کسب و کارها نیز به تبعیت از چنین تصمیماتی کار را تعطیل می کنند. با این حال، درج تعطیلی پنجشنبه در تقویم، هماهنگی ها را بیشتر می کند؛ ضمن آنکه صحبت با فعالان اقتصادی نشان می دهد برخی از آن ها برای تقویت روحیه کار پرسنل به پیشواز تعطیلی پنجشنبه رفته اند.

منبع: جهانی اقتصاد

منبع: همگردی

به "طرح مجلس برای پنجشنبه ها چگونه باید اصلاح شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح مجلس برای پنجشنبه ها چگونه باید اصلاح شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید