سیاست خارجی؛ پاشنه آشیل دولت ترامپ، جبهه ای از کشورها باید مقابل رئیس جمهور آمریکا بایستند

به گزارش ساعت دیواری، یک کارشناس امور آمریکا با بیان اینکه شکل گیری جبهه ای از دولت ها برای مقاومت در برابر سیاست های رئیس جمهور آمریکا می تواند راهگشا باشد، سیاست خارجی را پاشنه آشیل دولت ترامپ توصیف کرد.

سیاست خارجی؛ پاشنه آشیل دولت ترامپ، جبهه ای از کشورها باید مقابل رئیس جمهور آمریکا بایستند

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری ساعت دیواری، ناظران بین المللی معتقدند آشفتگی و نداشتن تمرکز، بزرگ ترین خطر حاکم بر سیاست خارجی رئیس جمهور آمریکاست. آشفتگی و سوء عملکرد در دولت ترامپ به حدی فزاینده بوده که وی در سومین سال ریاست جمهوری خود سه مشاور امنیت ملی و یک وزیر امور خارجه برکنار کرده است و دیگر مقامات نزدیک دولتش یا مجبور به استعفا یا برکنار شده اند. با وجود این، مشخص نیست آیا تبعات منفی استیضاح می تواند بر سیاست داخلی و خارجی وی تأثیرگذار باشد یا خیر.

علیرضا کوهکن، کارشناس روابط بین الملل در گفتگو با خبرنگار حوزه آمریکا و اروپای گروه بین الملل خبرگزاری ساعت دیواری درباره موضوع استیضاح ترامپ و اینکه از قبل پیش بینی می شد این اقدام در سنا رأی نیاورد، گفت: روابط بین الملل متأثر از قدرت است؛ در حال حاضر به این دلیل که آمریکا قدرت زیادی در جهان دارد متوقف کردن رئیس جمهور آمریکا با استفاده از قواعد، هنجارها و مقررات در شکل فعلی امکان پذیر نیست.

وی افزود: آن چیزی که می تواند ترامپ را متوقف کند، القای این نگاه است که به وسیله اعمال چنین سیاست هایی امکان موفقیت وجود ندارد، به همین دلیل است که ایده هایی همچون شکل گیری جبهه ای از دولت ها برای مقاومت در برابر سیاست های رئیس جمهور آمریکا می تواند راهی برای متوقف کردن این سیاست ها باشد.

این کارشناس امور آمریکا افزود: این زمزمه ها را می شنویم که آمریکا هم زمان به چین، اتحادیه اروپا، روسیه، کره جنوبی و دیگر کشورها و نهادهای بین المللی فشار می آورد تا راه خود را به پیش ببرد. چندی پیش بود که نخست وزیر چین در سفر اروپایی خود اعلام کرد که پکن ممکن است بخواهد با اروپایی ها متحد شود و این همان رویکرد اتحاد در برابر سیاست های ترامپ است.

وی مطرح کرد: واقعیت این است تنها چیزی که می تواند ترامپ را از سیاست های خود بازدارد، القای این باور به کاخ سفید است که سیاست هایش دیگر امکان به نتیجه رسیدن ندارد؛ در این صورت ممکن است آنها از اجرای سیاست های خود دست بکشند.

کوهکن درباره این موضوع که افشاگری های متوالی در آمریکا در موضوع کتاب خاطرات هیلاری کلینتون و در ادامه اوکراین گیت و به تازگی نیز انتشار کتاب آتش و خشم ترامپ به نوعی اپیدمی و سرگرمی در آمریکا تبدیل شده است، شرح داد: سیاست در آمریکا شکل عوامانه به خود گرفته و دلیل آن نیز این است که درصد زیادی از افرادی که از رئیس جمهور آمریکا حمایت می کنند، این نوع سیاست را می پسندند و در اخبار سیاسی دنبال جنبه های طنزآمیز آن هستند. نتیجه چنین رویکردی نیز این شده است که افشاگری های متوالی نه تنها به زیان ترامپ تمام نمی شود، بلکه مردم آمریکا طرفدار اقدامات بچه گانه شده اند.

وی افزودد: مردم آمریکا نمی گویند کارهای ترامپ بد است، بلکه می گویند جوک و خوب است و از آن ابراز رضایت نیز می کنند. حتی فکر می کنم برخی مدل های طنز فراگیر در آمریکا به وسیله طرفداران ترامپ در فضای مجازی بازنشر می شود و در حوزه سیاسی به سود ترامپ است.

فرایند بازگشت به عقب ترامپ آغاز شده است. در چنین شرایطی کافیست کمی شرایط اقتصادی به هم بخورد و طبعاً کسی که در حوزه سیاست خارجی هیچ موفقیتی نداشته است، در حوزه داخلی و اقتصادی دیگر شانسی برای بقای در قدرت ندارد.

کوهکن درباره انتشار ویدئویی از ترامپ بعد از استیضاح که خود را رئیس جمهور مادام العمر آمریکا معرفی کرده بود، گفت: ترامپ از نظر قانونی حتی اگر بخواهد هم نمی تواند ادعایش را درباره ریاست جمهوری دائمی محقق کند. در زمینه انتخابات این موضوع که فضای داخلی آمریکا تا چه حد با سیاست های ترامپ همراهی کند، بسیار مهم است و از این رو رئیس جمهور آمریکا بیشتر تبلیغاتش را بر موضوعات اقتصادی گذاشته و حتی توانسته است میزان بیکاری در آمریکا را در 50 سال اخیر به کمترین حد ممکن برساند؛ از سوی مقابل باید در نظر داشت این سیاست با سیاستی مداوم و خردمندانه به وجود نیامده و رشد اصلی آن اعمال زور بوده است.

این کارشناس امور بین الملل با بیان اینکه اعمال زور تا مدت مشخصی جواب می دهد، تأکید کرد: اگر فرایند بازگشت به عقب ترامپ یک سال زودتر شکل می گرفت، شاید در آستانه انتخابات شاهد وضع دیگری بودیم، زیرا سیاست خارجه پاشنه آشیل دولت ترامپ است.

انتهای پیام/4106/4033/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "سیاست خارجی؛ پاشنه آشیل دولت ترامپ، جبهه ای از کشورها باید مقابل رئیس جمهور آمریکا بایستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاست خارجی؛ پاشنه آشیل دولت ترامپ، جبهه ای از کشورها باید مقابل رئیس جمهور آمریکا بایستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید