رئیس جمهور موقت بولیوی: مورالس حق ندارد برای انتخابات نامزد گردد

به گزارش ساعت دیواری، رئیس جمهور موقت بولیوی اظهار داشت رئیس جمهور سابق این کشور که به تازگی از مقامش کناره گیری نموده است، اجازه نخواهد داشت که بار دیگر برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد گردد.

رئیس جمهور موقت بولیوی: مورالس حق ندارد برای انتخابات نامزد گردد

به گزارش گروه بین الملل ساعت دیواری به نقل از رویترز، ژیانین آنِز نایب رئیس دوم مجلس سنای بولیوی که پس از کناره گیری اجباری اوو مورالس از سمت ریاست جمهوری این کشور، به طور موقت رئیس جمهور بولیوی شده است روز پنج شنبه اظهار داشت اجازه نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آینده به مورالس داده نخواهد شد.

ژیانین آنِز که روز سه شنبه با وجود به حدنصاب نرسیدن نشست مجلس سنای بولیوی، خود را رئیس جمهور بولیوی اظهار داشت، در مورد احتمال نامزدی مورالس برای انتخابات آینده گفت: اوو مورالس صلاحیت اینکه برای چهارمین دوره نامزد انتخابات شود را ندارد. این آشوب هایی که امروز شاهدش هستیم، به دلیل عملکرد اوست. به همین خاطر است که بسیاری از مردم بولیوی در خیابان ها دست به تظاهرات زده اند. اعضای حزب جنبش سوسیالیسم [حزب مورالس] باید به دنبال گزینه دیگری باشند.

مورالس، نخستین رئیس جمهوری بومی بولیوی به شمار می آید که همزمان با موج پیروزی چپگرایان آمریکای لاتین در اوایل قرن بیست و یکم به قدرت رسید. بسیاری از مردم بولیوی مورالس شصت ساله را قهرمان فقرا می دانند که باعث شد اقتصاد کشور رشد مناسبی داشته باشد.

پس از انتخابات ریاست جمهوری بیستم اکتبر (28 مهر)، اپوزیسیون مدعی تقلب در انتخابات شد و درگیری های خشونت آمیزی رخ داد. پس از آنکه سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) روز یکشنبه گزارشی درباره تقلب در جریان انتخابات ارائه کرد، ارتش بولیوی خواهان کناره گیری مورالس شد و در نهایت، وی استعفایش را اظهار داشت.

اوو مورالس که به مکزیک پناه برده است، پس از اعلام ریاست جمهوری ژیانین آنز که یک سیاستمدار راستگرا است، در توئیتر نوشت: هوشمندانه ترین و فجیع ترین کودتای تاریخ رقم خورده است.

وی تاکید نمود که ارتش و پلیس که مردم را سرکوب می نمایند در این کودتا نقش داشتند و آنز توسط گروهی از همدستانش احاطه شده است.

مورالس روز سه شنبه 21 آبان پس از یک سفر 16 ساعته و به محض پیاده شدن از هواپیمای متعلق به نیروی هوایی ارتش مکزیک نیز گفته بود: مبارزه ادامه دارد و تاکید نموده بود: تا زمانی که زنده ام دست از سیاست نمی کشم. وی همچنین از مکزیک به خاطر نجات جانش تشکر کرد.

مورالس در توئیت دیگر که روز دوشنبه منتشر نموده بود نوشت اینکه کشورش را به دلایل سیاسی ترک می نماید ناراحتش می نماید اما تاکید نمود که به زودی با انرژی و قدرت بیشتری برمی شود.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "رئیس جمهور موقت بولیوی: مورالس حق ندارد برای انتخابات نامزد گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور موقت بولیوی: مورالس حق ندارد برای انتخابات نامزد گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید