رئیس جمهور موقت بولیوی: رئیس جمهور مستعفی می تواند به کشور بازگردد

به گزارش ساعت دیواری، جینین انیس، رئیس جمهور موقت بولیوی اعلام نمود: اوو مورالس، رئیس جمهور مستعفی این کشور می تواند بازگردد.

رئیس جمهور موقت بولیوی: رئیس جمهور مستعفی می تواند به کشور بازگردد

به گزارش به نقل از خبرگزاری رویترز، جینین انیس، رئیس جمهور موقت بولیوی امروز جمعه اظهار داشت: اوو مورالس، رئیس جمهور مستعفی این کشور می تواند بازگردد، ولی باید جوابگوی اتهامات در خصوص تقلب در انتخابات باشد و در برابر تحقیقات مصون نخواهد بود.

وی احتمال برگزاری انتخابات تازه را مطرح، ولی جزئیات چندانی ارائه نکرد. انیس در عین حال تاکید کرد از شرکت مورالس در هر گونه انتخابات تازه استقبال نخواهد شد.

مورالس، که از سال 2006 سکان رهبری بولیوی را برعهده داشت، یکشنبه هفته گذشته پس از هفته ها اعتراضات و خشونت در پی انتخابات بیستم ماه اکتبر، تحت فشار استعفا کرد. این انتخابات به پیروزی قاطع مورالس منجر شد، ولی با ادعا های گسترده درباره تقلب همراه بود.

انیس در مصاحبه با ساعت دیواری در کاخ ریاست جمهوری اظهار داشت: هیچکس وی (مورالس) را بیرون نکرده است، ولی البته لازم است وی در خصوص تقلب در انتخابات به علاوه اتهامات بسکمک درباره فساد پاسخ دهد.

به نظر می رسد دولت موقت بولیوی و نمایندگان حزب مورالس اواخر روز پنجشنبه به توافقی به منظور تلاش در جهت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری جدید دست یافته باشند که این مسئله می تواند به حل و فصل بحران سیاسی این کشور آمریکای جنوبی کمک کند.

خروج مورالس از بولیوی و پناهندگی وی به مکزیک پس از آن چه وی آن را یک کودتای دست راستی خواند، خلایی سیاسی به وجود آورد و باعث عکس العمل حامیان وی و متحدان جهانی اش شد. انیس وعده داده است به زودی انتخابات برگزار خواهد کرد، ولی تاریخی ارائه نکرده است. مورالس، یک شخصیت چپ گرا و نخستین رئیس جمهور بومی بولیوی، پیشتر این هفته همراه با آلوارو گارسیا، معاون خود راهی مکزیک شد و پناهندگی دریافت کرد.

براساس اعلام دادستانی عمومی بولیوی، دست کم 10 نفر از زمان انتخابات ماه گذشته در اعتراضات در این کشور کشته شده اند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "رئیس جمهور موقت بولیوی: رئیس جمهور مستعفی می تواند به کشور بازگردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور موقت بولیوی: رئیس جمهور مستعفی می تواند به کشور بازگردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید