دولت آمریکا نام مقام سعودی دخیل در پرونده یازدهم سپتامبر را غیرمحرمانه می کند

به گزارش ساعت دیواری، دستگاه های قضایی و امنیتی آمریکا تصمیم گرفتند بعد از هفت سال نام مقام سعودی دخیل در پرونده یازدهم سپتامبر را که از گزارش سال 2012 حذف شده بود، در اختیار وکلای شاکیان پرونده قرار دهند.

دولت آمریکا نام مقام سعودی دخیل در پرونده یازدهم سپتامبر را غیرمحرمانه می کند

به گزارش گروه بین الملل ساعت دیواری، دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ در بحبوحه برخی اختلافات پشت پرده با ریاض، با تغییر وضعیت نام یکی از مهمترین عوامل حادثه یازده سپتامبر از محرمانه به غیرمحرمانه موافقت کرده اما اجازه انتشار عمومی این نام را نخواهد داد.

فرد مورد نظر یکی از افراد مهم ذیل پرونده حادثه یازدهم سپتامبر است که به هدایت دو نفر از کمک کنندگان به ربایندگان هواپیما در کالیفرنیا متهم بوده و بدین ترتیب قرار است نام وی در اختیار خانواده قربانیان و شاکیان از عربستان سعودی در این پرونده قرار بگیرد.

به نوشته وبگاه شبکه اِن. بی. سی. نیوز خانواده های قربانیان حادثه یازده سپتامبر مدت هاست که می گویند افشای نام این فرد از سوی دولت واشنگتن می تواند شکایت آنها مبنی بر دست داشتن عربستان سعودی در این حمله را تایید کرده و اکنون این تصمیم دستگاه های قضایی و امنیتی آمریکا را نوعی پیروزی برای خود می دانند.

با اینکه اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف. بی. آی) احتمال داده در آینده اسناد بیشتری از حادثه یازدهم سپتامبر منتشر شود اما دولت آمریکا فعلا اجازه غیرمحرمانه شدن دیگر اسناد مورد نظر شاکیان این پرونده را صادر نکرده است.

مقامات سفارتخانه عربستان سعودی در واشنگتن از هرگونه اظهار نظر درباره این تصمیم دولت آمریکا امتناع ورزیدند و سخنگوهای کاخ سفید نیز بدون پاسخ دادن به سوالات رسانه ها، آنها را به وزارت دادگستری ارجاع دادند.

نام شخص مورد نظر پیشتر از خلاصه گزارش اف.بی.آی درباره حادثه یازده سپتامبر که در سال 2012 منتشر شد، حذف شده بود و به همین دلیل خانواده های قربانیان و وکلای شاکیان اینگونه برداشت کرده اند که وی باید یک مقام ارشد سعودی باشد.

اف.بی.آی درباره با اذعان به اینکه این فرد یکی از مقامات سعودی است، می گوید افشای نام او یکی از اولویت های خانواده های قربانیان حادثه یازدهم سپتامبر بوده و وکلای شاکیان نیز آن را بخش مهمی از اطلاعات لازم برای پیشبرد شکایت از عربستان سعودی می دانند.

گزارش چهار صفحه ای که در سال 2012 از سوی اف.بی.آی منتشر شد به نقش سه نفر در کالیفرنیا اشاره می کرد که به ربایندگان هواپیما کمک کرده بودند تا محلی برای اقامت، گواهینامه رانندگی و دیگر موارد مورد نیاز برای زندگی در این شهر را دریافت کنند.

17 سال از روزی که دو هواپیما به برج های دو قلوی مرکز تجارت جهانی نیویورک برخورد کردند و آغازگر سال ها جنگ درگیری در غرب آسیا شدند، می گذرد. هرچند از همان ابتدا مقام های آمریکایی انگشت اتهام را به سوی القاعده گرفتند و به همین بهانه هم به افغانستان حمله کردند، اما همچنان سوالات زیادی درباره عاملان آن حمله و انگیزه های آن ها بی جواب باقی مانده است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "دولت آمریکا نام مقام سعودی دخیل در پرونده یازدهم سپتامبر را غیرمحرمانه می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت آمریکا نام مقام سعودی دخیل در پرونده یازدهم سپتامبر را غیرمحرمانه می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید