دلیل پیروز نبودن سریال بچه مهندس چیست؟

به گزارش ساعت دیواری، تهران (پانا) - استفاده بیش از حد از شعار و حرف های کلیشه ای به جای ایجاد حس غرور، مخاطب را عصبی می نماید یا او را به خنده می اندازد. وجود خرده روایت های متعدد و همچنین فاصله چند قسمتی بین پرداختن به شخصیت های مختلف باعث فاصله دریافت مخاطب از بچه مهندس و داستان هایش می گردد.

دلیل پیروز نبودن سریال بچه مهندس چیست؟

به گزارش فرهیختگان، دیگر از ساختن فصل های تازه یک سریال متعجب نمی شویم و آمادگی داریم تا فصل دوم هر مجموعه تلویزیونی ساخته و پخش گردد. یکی از سریال هایی که تنها سه سال از عمرش گذشته و به فصل چهارم رسیده، بچه مهندس است. مجموعه ای که سه فصل نخست آن توسط علی غفاری ساخته شد و در یک حرکت بی سابقه فصل چهارمش را احمد کاوری ساخت. این تنها تغییر مهم سریال نبود و روزبه حصاری، بازیگر نقش جواد جوادی در فصل سوم به دلیل آنچه عدم توافق اقتصادی و درخواست های خارج از عرف گفته شد جای خودش را به محمدرضا رهبری داد تا اتفاق عجیب دیگر این سریال هم رخ دهد. تغییر بازیگران یک نقش، پیش از این هم در سریال های ایرانی پیش آمده بود که دلیل اصلی اش، فوت بازیگر اصلی بود و پس از آن جابه جایی هایی صورت می گرفت. بچه مهندس4 با این دو تغییر عظیم و با توجه به زمان اندک ساخته و پخش شد. سریالی که در راستای سیاست های تازه شبکه دو سیما و در ادامه جهت سه فصل قبلی قرار است امید و اعتمادبه نفس نوجوانان و جوانان ایرانی را تقویت کند و بیشتر روی شعار ما می توانیم مانور می دهد.

قسمت های بچه مهندس4 از نیمه گذشته است و زمان مناسبی برای آنالیز سطح کیفی و فنی آن است اما پیش از آن باید نگاه حاکم بر این نوع از سریال ها را شناخت. القای ناامیدی و ایجاد یأس در بین جامعه و به طور خاص نوجوانان و جوانان از سوی فضای مجازی و حتی حقیقی امر قابل کتمانی نیست. پس از چند سال انفعال در برابر این پدیده، بالاخره و در چهار، پنج سال اخیر، بعضی از مدیران به این نتیجه رسیدند که باید در برابر این تهاجم مقابله نمایند و ساختن سریال هایی با موضوع نوجوانان و جوانان و با هدف جذب مخاطب خانواده اولویت اصلی آنها شد. سریال هایی مانند از سرنوشت و بچه مهندس نمونه هایی از این کوشش هستند. نوجوانان و جوانانی که شرایط مساعد و مناسبی در کودکی نداشتند و به یاری افراد خیر یا بهزیستی رشد کردند و در این جهت، موانع و سختی های بسیاری را دیدند و تحمل کردند و درنهایت هم به هدف شان رسیدند یا درحال رسیدن به اهداف شان هستند.

این سیاست به طور کلی و روی کاغذ حتما تصمیم درستی است اما مثل همواره شکل اجرا و نوع رویکرد به آن چندان مورد توجه قرار نگرفت. در کشورهای دیگر و خیلی زودتر فیلم ها و سریال هایی با موضوع تقویت عرق ملی و تشویق استعدادها ساخته و پخش شد و آنقدر پیروز بودند که در سرزمین های دیگر هم پخش شدند و عامل انگیزه برای جوان های دیگر کشورها هم شدند. آنچه در این سریال ها مشترک و وجه غالب بود نگاه دقیق و بدون شعار و همچنین استفاده صحیح از عامل داستانی و درام بود. آنچه که در کارهای داخلی کمتر دیده می گردد. بچه مهندس 4 همانند سه فصل قبلی و با وجود بعضی ویژگی های مثبت در خلق شخصیت های ملموس اما به شدت از مشکل فیلمنامه رنج می برد. حذف بعضی شخصیت های قبلی و حضور کاراکترهای تازه منطق روایی خاصی ندارد و با توجه به کمبود زمان، هیچ عمقی به آنها داده نشده است. استفاده بیش از حد از شعار و حرف های کلیشه ای به جای ایجاد حس غرور، مخاطب را عصبی می نماید یا او را به خنده می اندازد.

وجود خرده روایت های متعدد و همچنین فاصله چند قسمتی بین پرداختن به شخصیت های مختلف باعث فاصله دریافت مخاطب از این سریال و داستان هایش می گردد. گاهی از بعضی از شخصیت های مهم و اصلی نزدیک به پنج، شش قسمت خبری نمی گردد و یکدفعه و بی دلیل سروکله آنها پیدا می گردد. شاید اگر کاوری این سریال را خودش می نوشت یا با داشتن زمان بیشتری آن را فراوری می کرد با خروجی متفاوت تری روبه رو بودیم. فارغ از نقش کارگردان، اما شرط اصلی پیروزیت این نوع از مجموعه ها، اصلاح نگاه به مساله امید، جوانان و نوجوانان است. چقدر از تصویری که از جوان ها و نوجوانان ایرانی در سریال ها ارائه می گردد منطبق بر واقعیت است؟ به تصویر کشیدن جوانانی که تنها مشکل و دغدغه شان ازدواج است و بدون توجه به دسته بندی طبقات اجتماعی و سبک زندگی شان لباس می پوشند و حرف می زنند و هدف دارند جز گمراه کردن و آدرس غلط دادن چه عایدی دیگری دارد؟ دوره بیانیه خواندن و شعار دادن در سریال ها سال هاست گذشته اما همچنان هستند مدیرانی که به این شعارها علاقه دارند و هنوز گمان می نمایند که این حرف ها مخاطب هم دارد.

بچه مهندس 4 جدا از تغییر کارگردان، بازیگر شخصیت اصلی و همچنین زمان اندک برای ساخت، اما مسائل و نقص های دیگری هم دارد که عظیم ترینش ضعف چشمگیر فیلمنامه و وجود دیالوگ های شعاری است. درباره این تغییرات و همچنین شعارزدگی در سریال و مسائل دیگر با احمد کاوری، کارگردان بچه مهندس4 هم صحبت شدیم.

منبع: خبرگزاری پانا

به "دلیل پیروز نبودن سریال بچه مهندس چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل پیروز نبودن سریال بچه مهندس چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید