در سفر به شمال غرب ایران ، گذر از دیدنی های اردبیل، سرعین و استان آذربایجان شرقی

به گزارش ساعت دیواری، سفر به آذربایجان شرقی که هر شهر آن جاذبه های تاریخی و طبیعی خاص خودش را دارد و چند روزی میهمان مردم آذری زبان منطقه بودن، خاطرات فراموش نشدنی را در ذهن می سازد. برنامه ریزی سفری چند روزه برای گشت و گذار میان دیدنی های اردبیل که هم از جنس طبیعت هستند و هم از جنس تاریخ، و لذت آب تنی در چشمه های آب گرم سرعین و بازدید از دیدنی های سرعین، بهانه ای برای گشت و گذار میان شهرهای آذری زبان و آشنایی با فرهنگ و آداب مردم این دیار است. شهرهای شمال غربی ایران، به دلیل قرار دریافت میان کوه ها، آب و هوای کوهستانی و طبیعت بکر دارند و دیدنی های تاریخی و طبیعی زیادی در سفر به شمال غرب ایران وجود دارند که مقصد سفر برای گردشگران داخلی و خارجی است.

در سفر به شمال غرب ایران ، گذر از دیدنی های اردبیل، سرعین و استان آذربایجان شرقی

اردبیل؛ شهر تاریخ با هوای سرد

اردبیل یکی از شهرهایی است که می توانید چند روزی را در ان خوش بگذرانید؛ نگران اقامتگاه های اردبیل نیز نباشید زیرا در هر رنج قیمتی می توانید به راحتی اقامتگاه مناسبتان را پیدا کنید. دیدنی های تاریخی شهر اردبیل و جاذبه های طبیعی آن مخصوصا چشمه های آبگرم و چشمه های آب درمانی، این شهر را در فهرست شهرهای پرسفر داخلی قرار داده است. شهر اردبیل در شمال غربی ایران با جاذبه های طبیعی بکر و زیبا، یکی از شهرهای جذاب برای سفر در هر فصل از سال است. اردبیل در دامنه کوه سبلان و نزدیک به بندر آستارا واقع شده است و به خاطر آب و هوایش جزو مناطق سردسیر است و سفر به اردبیل به خاطر قرار دریافت در منطقه کوهستانی در روزهای گرم سال و در فصل بهار پرطرفدار است.

دیدنی های اردبیل

در سفر به اردبیل با طی کمی مسافت و سر زدن به روستاهای نزدیک اردبیل نیز می توان هنر معماری و تزئیات ساختمانی را در بقعه کلخوران دید و از زیبایی های منحصر به فرد آن لذت برد. بقعه کلخوران در روستای کلخوران و سه کیلومتری شهر اردبیل واقع شده است. بازدید از دریاچه شورابیل و استفاده از تفریحات دریاچه، فرصتی است که در سفر به اردبیل باید آن را تجربه کرد. دریاچه شورابیل یکی از جاذبه های گردشگری اردبیل است که امکانات تفریحی، رفاهی و ورزشی دارد و برای دسترسی به آن باید 48 کیلومتر از جنوب شرقی اردبیل به سمت خلخال حرکت کرد.

از بناهای تاریخی معروف در شهر اردبیل آرامگاه شیخ صفی الدین است. آرامگاه شیخ صفی الدین به ثبت سازمان میراث جهانی یونسکو رسیده و آثار هنری و تاریخی ویژه ای دارد. بخشی از آثاری که در بازدید آرامگاه شیخ صفی الدین می توان به آنها اشاره نمود گچ بری، کاشیکاری، معرق، نقره و طلاکاری، تذهیب، نقاشی و خطاطی استادانی همچون میرعماد، میرقوام الدین و محمداسماعیل است. یکی دیگر از دیدنی های اردبیل آدینه مسجد در بلوار مدنی شهر اردبیل و متعلق به دوران سلجوقیان است که از نظر تاریخی 800 سال قدمت دارد. آرامگاه شیخ حیدر نیز بنای تاریخی دیگری در شهر اردبیل است که قدمتش به سال 731 هجری قمری نسبت داده شده است.

سرعین؛ سرزمین چشمه های آبگرم اردبیل

چشمه های آبگرم درمانی شهر سرعین از جاذبه های طبیعی این شهر است که آن را به یکی از شهرهای پرسفر در همه فصل های سال در استان اردبیل تبدیل نموده است. اما میان این همه چشمه، دیدنی های سرعین کم نیستند که در ادامه مطلب به چند مورد از آنها اشاره می گردد. برای اقامت در سرعین نیز می توانید از میان اقامتگاه های سرعین یک گزینه مناسب را انتخاب کنید.

دیدنی های سرعین

چشمه های آب گرم سرعین اولین دلیل سفر مسافران به این مقصد است. مهمترین چشمه ها، آب گرم سبلان، آب گرم گاومیش گلی و آب گرم بش باجلار هستند. آب گرم گاو میش گلی استخر روبازی است که چشمه جوشان و دائمی با مواد معدنی بسیار دارد. مجتمع درمانی آب گرم سبلان با حوضچه های جکوزی، سونای خشک و سونای بخار و دوش های انفرادی امکان استفاده از دو استخر سرپوشیده اختصاصی برای خانم و آقایان را فراهم نموده است. آب گرم بش باجلار که دلیل نامگذاری اش جوشیدن آب گرم از پنج قسمت در محل چشمه است به نام پنج خواهر نامیده شده، میان دره های سرسبز با چمنزار و درخت های سپیدار جریان داشته است. پیست اسکی آلوارس هم یکی دیگر از دیدنی های شهر سرعین است. پیست آلوارس در دامنه قله سبلان قرار گرفته که با روستای آلوارس حدود 12 کیلومتر فاصله دارد.

آذربایجان شرقی

سفر به استان آذربایجان شرقی به عنوان یکی از مقاصد گردشگری، سفری امن است، این استان کم جرم ترین استان ایران است و دیدنی های آذربایجان شرقی از مهمترین دلایل سفر به این استان است. همچنین اقامت در این شهر آسان است شما می توانید از میان اقامتگاه های آذربایجان شرقی گزینه مناسب خود را پیدا کنید.

دیدنی های آذربایجان شرقی

خانه های صخره ای در روستای شگفت آور کندوان که یکی از دو روستای صخره ای ایران است، میان دل کوه، سرزنده و بانشاط زندگی می نماید. روستای کندوان کمی دورتر از تبریز و نزدیک به شهر اسکو در آذربایجان شرقی یکی از دیدنی های استان آذربایجان شرقی است.

جاذبه های تاریخی و قدیمی بی نظیر و طبیعت زیبای استان آذربایجان شرقی بسیار دیدنی هستند. از مسجد کبود و آرامگاه استاد شهریار گرفته تا رصدخانه مراغه و قلعه بابک و روستای کندوان، هر کدام در هر شهر با گفتنی های بسیار، گردشگران را مشتاق سفر به آذربایجان شرقی می نمایند.

بازدید از دیدنی های شهر تبریز که مرکز استان آذربایجان شرقی است، جذابیت سفر به آذربایجان شرقی را بیشتر می نماید. در سفر به آذربایجان شرقی با برنامه ریزی می توان از تعداد زیادی از جاذبه های تاریخی و طبیعی این استان بازدید کرد. آثار تاریخی مثل مسجد کبود، بازار کبود، آرامگاه استاد شهریار، دره لیقوان، کوه های آلاداغ لار، پارک ائل گلی و ارگ علیشاه در تبریز، رصدخانه مراغه، معبد مهر و گنبد سرخ در مراغه، قلعه بابک در کلیبر و درخت چنار 1200 ساله اسکو در شهر اسکو بخشی از دیدنی های استان آذربایجان شرقی هستند.

منبع: همگردی

به "در سفر به شمال غرب ایران ، گذر از دیدنی های اردبیل، سرعین و استان آذربایجان شرقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سفر به شمال غرب ایران ، گذر از دیدنی های اردبیل، سرعین و استان آذربایجان شرقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید