خطرات حوادث رانندگی 15 برابر زلزله است ، کشته شدن روزانه 46 نفر بر اثر تصادفات جاده ای

به گزارش ساعت دیواری، ذاکری گفت: خطر حوادث رانندگی 15 برابر زلزله است و روزانه 46 نفر بر اثر تصادفات جاده ای کشته می شوند.

خطرات حوادث رانندگی 15 برابر زلزله است ، کشته شدن روزانه 46 نفر بر اثر تصادفات جاده ای

به گزارش خبرنگار راه و شهرسازی گروه مالی ساعت دیواری هرمز ذاکری دبیر کمیسیون ایمنی راه های کشور با اشاره به اینکه این کمیسیون در هر موقعیت نقش پایه ای در ایمنی راه ها دارد، گفت: ایمنی در ذیل یک مدیریت راهبردی ایجاد می شود و دولت باید با اجرای پارامتر های دقیق تر بتواند میزان حوادث جاده ای را کاهش دهد.

او با اشاره به اینکه افزایش تلفات رانندگی و تصادفات جاده ای یک فرایند نگران کننده ای را طی می کند گفت: افزایش چشمگیر تصادفات جاده ای باعث شده است که در طول ماه های گذشته شاهد رشد چشمگیر تلفات جاده ای باشیم.

دبیر کمیسیون ایمنی راه های کشور با اشاره به اینکه برنامه ایمنی راه ها را مصوب کرده ایم اظهار کرد: 256 عنوان برنامه راهبردی را در دستور کار خود قرار داده ایم و نقشه ایمنی راه ها هم در حال تدوین است و امیدواریم تا یک ماه آینده به مرحله اجرایی برسد.

ذاکری شرح داد: در 10 سال گذشته 185 هزار کشته در تلفات جاده ای داشته ایم که باعث شده 3 تا 4 هزار یتیم هر ساله بر تعداد یتیم های کشور افزوده می شود.

او بیان نمود: خطر تصادفات جاده ای 15 برابر خطر زلزله است این در حالی است که در بین افکار عمومی خطر زلزله نگران کننده است در صورتی که روزانه 46 نفر بر اثر تصادفات جاده ای کشته می شوند.

دبیر کمیسیون ایمنی راه های کشور با اشاره به اینکه دستگاه های اجرایی باید اقدامات به موقعی برای جلوگیری از حوادث جاده ای در دستور کار خود قرار دهند، گفت: 6 تا 7 درصد از تولیدات ناخالص کشور صرف خسارت های رانندگی می شود و این در حالی است که میزان تامین منابع مالی در کشور بسیار محدود است.

ذاکری با اشاره به اینکه توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی و ریلی در کشور نقش موثری در کاهش تلفات جاده ای دارد، گفت: اگر فرایند توسعه در حوزه حمل و نقل عمومی به خوبی طی شود ما شاهد کاهش روزانه تصادفات جاده ای خواهیم بود.

او با اشاره به اینکه باید حمایت جدی در سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل ریلی و حمل و نقل عمومی از سوی دولت شود، گفت: حمل و نقل ریلی به ویژه در بخش حومه ای می تواند زمینه ساز توسعه حمل و نقل عمومی و کاهش تصادفات در بخش برون شهری شود.

دبیر کمیسیون ایمنی راه های کشور با اشاره به اینکه بسیاری از آزادراه های کشور با سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام می شود، گفت: در بسیاری از پروژه ها مانند مازندران ظرفیت بازگشت سرمایه برای پیمانکاران وجود دارد، اما در بسیاری از شهر ها بازگشت سرمایه برای پیمانکاران طولانی است و همین موضوع برای پیمانکاران صرفه مالی ندارد.

ذاکری بیان نمود: در حال تکمیل پروژه آزاد راهی چابهار به زاهدان هستیم و هدف اصلی ما در این بخش تکمیل شبکه راهی و آزادراهی کشور است که ساخت با کیفیت آن برای ما در اولویت قرار گرفته است.

او با اشاره به اینکه متاسفانه در بسیاری از ایام پیک سال تنها چند بخش جاده ای کشوری شاهد افزایش بار ترافیکی هستیم، گفت: به لحاظ زیر ساختی تنها چند گلوگاه شمالی کشور از جمله کرج - چالوس، هراز و فیروزکوه بار ترافیکی را بر دوش خود می کشانند در صورتی که اگر مدیریت بار ترافیکی در این ایام درست باشد ما شاهد ترافیک چندانی در این ایام نخواهیم بود.

دبیر کمیسیون ایمنی راه های کشور با اشاره به اینکه طرح سنجش سلامت و خواب آلودگی رانندگان را در دستور کار خود قرار داده ایم گفت: اجرای این طرح پیش از ایام عید آغاز شده تا در ایام پیک سال به دلیل خطای انسانی شاهد افزایش ترافیک های جاده ای نباشیم.

ذاکری با اشاره اینکه رسیدن به نقطه آرمانی کاهش تلفات جاده ای نیازمند صرف زمان و هزینه است، گفت: جنبه های مختلف ایمنی باید توسط دستگاه هایی از جمله وزات بهداشت، وزارت صنعت، معدن، وزارت راه وشهر سازی، هلال احمر بررسی شود و تمامی دستگاه ها باید برای افزایش ایمنی اقدامات لازم را انجام دهد.

دبیر کمیسیون ایمنی راه های کشور تاکید کرد: برای اجرای این طرح سه استان از جمله اصفهان، مرکزی و خراسان رضوی را به صورت پایلوت در دستور کار خود قرار داده ایم و با برگزاری جلسات مختلف و کارگاه های آموزشی طرح نهایی مدیریت سرعت را تهیه خواهیم کرد.

او شرح داد: بعد از بررسی این سه استان تا سال 2020 این طرح را نهایی خواهیم کرد و با ابلاغ آن به وزارت راه و شهرسازی مدیریت سرعت را در تمامی استان ها اجرایی خواهیم کرد.

ذاکری با اشاره به اینکه شرایط کشته های جاده ای به صورت چشمگیر در حال افزایش است، گفت: در این بین نقش عوامل انسانی بسیار کمتر از عوامل جاده ای است و برای کاهش آن باید تمامی دستگاه ها در افزایش کیفیت و ایمنی جاده های همکاری لازم را داشته باشند.

دبیر کمیسیون ایمنی راه های کشور اظهار کرد: 6 تا 7 درصد تولید ناخالص داخلی کشور صرف خسارت های رانندگی می شود، اما باید سعی کنیم با رفع نقاط حادثه خیز و همچنین استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی ایمنی را در این حوزه افزایش دهیم.

او شرح داد: 23 درصد از کشته های رانندگی مربوط به جاده های درون شهری و 66 درصد مربوط به جاده های برون شهری است و با توجه به آنکه تعداد کشته ها از 140 هزار نفر به 17 هزار نفر کاهش یافته می توانیم با اقدامات پیشگیرانه این میزان کشته ها را بیشتر کاهش دهیم.

انتهای پیام /

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "خطرات حوادث رانندگی 15 برابر زلزله است ، کشته شدن روزانه 46 نفر بر اثر تصادفات جاده ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطرات حوادث رانندگی 15 برابر زلزله است ، کشته شدن روزانه 46 نفر بر اثر تصادفات جاده ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید