حمله به سفارت آمریکا در بغداد و آتش سوزی در آن

به گزارش ساعت دیواری، بعد از اینکه مراسم تشییع پیکر شهدای حشد شعبی که یکشنبه شب بر اثر حمله آمریکا به استان الانبار به شهادت رسیدند، به حمله به مقر سفارت آمریکا و تحصن در آنجا انجامید، نیروهای امنیتی وارد عمل شدند؛ نخست وزیری عراق از معترضان خواست سفارت را تخلیه نمایند و وزیر کشور و وزیر دفاع این کشور در مقر سفارت آمریکا حاضر شدند. تمام این اتفاقات در حالی رخ می دهد که سفیر آمریکا و کارمندان اصلی سفارت، عراق را ترک نموده اند.

حمله به سفارت آمریکا در بغداد و آتش سوزی در آن

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه الجزیره، بعد از رسیدن نیروهای آمریکایی معترضان از داخل سفارت آمریکا در بغداد به اطراف سفارت عقب نشینی کردند.

نیروهای عراقی نیز گفتند، پیروز شدند تظاهرنمایندگان را از داخل سفارت بیرون نمایند. همزمان عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق از همه تحصن نمایندگان خواست هرچه سریع تر سفارت آمریکا و اطراف آن را ترک نمایند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز در توییتی در واکنش به حمله هزاران معترض به سفارت آمریکا در بغداد انگشت اتهام را به سمت ایران گرفت و آن را مسؤول هر گونه حمله به سفارت کشورش در بغداد دانست.

وی از دولت عراق خواست به حمایت از سفارت آمریکا بپردازد.

همچنین یک منبع امنیتی اعلام نمود، نجاح الشمری، وزیر دفاع وارد ساختمان سفارت آمریکا شد و حضور وزیر دفاع برای حفظ کنترل اوضاع و مهار اتفاقات مقابل سفارت آمریکا در بغداد است.

یاسین الیاسری، وزیر کشور عراق نیز تاکید نمود، کوشش ها برای آرام کردن اوضاع و متفرق کردن تحصن مقابل ساختمان سفارت آمریکا در جریان است.

شبکه الحره به نقل از وزیر کشور عراق آورد: من مقابل سفارت آمریکا در منطقه الخضرا (سبز) هستم و کوشش ها برای آرام کردن و کنترل اوضاع ادامه دارد.

پیشتر تعدادی از تظاهرنمایندگان به اولین ایست بازرسی مقابل سفارت آمریکا در بغداد حمله کردند و بخش هایی از دیوار اصلی سفارت و برج های مراقبت سفارت را آتش زده بودند.

معترضان خشمگین در مراسم تشییع شهدای حشد شعبی بخش هایی از دیوار اصلی سفارت را آتش زدند. معترضان در عین حال پرچم های آمریکا را مقابل این سفارتخانه به آتش کشیدند.

در شبکه های اجتماعی تصاویری از ورود معترضان به منطقه الخضرا به وسیله پل معلق به سمت سفارت آمریکا در بغداد منتشر شده است.

به گفته یک منبع امنیتی، تجهیزات امنیتی نیروهای ویژه به سمت سفارت آمریکا فرستاده شده است و نیروهای امنیتی درصدد متفرق کردن تظاهرنمایندگان هستند.

منابع به شبکه آر تی گفتند، شمار زخمی های تیراندازی ها مقابل سفارت آمریکا در بغداد به 20 زخمی رسیده است.

این منبع اضافه نمود: نیروهای تیپ 65 مقابل ساختمان سفارت مستقر هستند. سخنگوی سازمان مبارزه با تروریسم نیز گفت: هیچ نیرویی به جز نیروهای سازمان در اطراف سفارت آمریکا نیستند، ماموریت ما تنها مبارزه با تروریسم است.

این منبع اضافه نمود، در اثر شلیک گاز اشک آور بعضی تظاهرنمایندگان دچار حالت خفگی شدند، 14 خودروی آمبولانس نیز اقدام به انتقال مصدومان کردند.

گفته شده است، برج های مراقبت اطراف سفارت از نظامیان آمریکایی تخلیه شده اند.

تظاهرنمایندگان خشمگین همچنین پرچم های عراق و حشد شعبی را بر دیوارهای این سفارت نصب کردند.

سفارت آمریکا از دولت عراق خواست مداخله نموده و حفاظت از سفارت را افزایش دهد.

گردان های حزب الله عراق امروز از تحصن نامحدود مقابل سفارت آمریکا در بغداد تا زمان بسته شدن سفارت و اخراج سفیر اطلاع داد.

جعفر حسینی، سخنگوی گردان های حزب الله عراق در کنفرانسی خبری گفت: هیچ قصدی برای یورش یا حمله به سفارت نداریم فقط می خواهیم تحصنی نامحدود تا زمان بسته شدن سفارت آمریکا و اخراج سفیر داشته باشیم.

به همین دلیل، یک منبع وزارت خارجه عراق اعلام نمود که سفیر آمریکا به همراه کارمندان اصلی سفارت واشنگتن در عراق به دلایل امنیتی از بغداد خارج شدند.

صبح امروز مراسمی مردمی برای تشییع پیکر شهدای حشد شعبی برگزار گردید.

خزعلی، دبیرکل عصائب اهل الحق و هادی العامری، دبیرکل سازمان بدر در مقابل سفارت آمریکا در میان تشییع نمایندگان بودند.

به گفته این منابع، شروع مراسم تشییع در تقاطع میدان الحریه تا تقاطع دانشگاه بغداد با حضور شخصیت های سیاسی، نظامی و امنیتی بود اما تشییع نمایندگان به منطقه الخضرا وارد شدند و به سفارت آمریکا رسیدند.

تشییع نمایندگان در بغداد با حمل تابوت شهدا از مقابل سفارت آمریکا عبور کردند.

هزاران عراقی معترض مقابل سفارت واشنگتن تجمع و اعلام نمودند می خواهند آنجا چادر بزنند، آنها در شعارهایی حملات آمریکا به عراق را محکوم کردند و به درب اصلی سفارت آمریکا حمله کردند. تظاهرنمایندگان خواهان بستن سفارت و اخراج سفیر آمریکا هستند. تشییع نمایندگان پرچم های عراق و پرچم های حشد شعبی را مقابل سفارت آمریکا در دست داشتند.

تحصن مقابل سفارت آمریکا در بغداد با هدف مطالبه برای بستن پایگاه های آمریکایی و اخراج نیروهای آمریکایی از عراق است.

گردان های حزب الله عراق پیشتر اعلام نموده بود، امروز پیکر شهدای حملات آمریکا به شهرستان القائم در مرزهای عراق و سوریه را در بغداد نزدیکی منطقه به شدت محافظت شده الخضرا؛ جایی که مقر سفارت آمریکا نهاده شده است، با حضور مردم تشییع می نماید؛ اقدامی که به نوعی نمایش قدرت این گروه خواهد بود.

گردان های حزب الله عراق گفته بود: راهکارهای ممکن و در دسترس برای پاسخگویی به حملات هوایی آمریکا را آنالیز می نماید. این گروه برای پاسخگویی منتظر دستور فرماندهان است.

این در حالی است که مجلس عراق در برگزاری جلسه ای برای این بمباران ناکام ماند.

اعضای فراکسیون های شیعه نزدیک به حشد شعبی درصدد جمع آوری امضا برای آنالیز درخواست اخراج نیروهای آمریکایی از عراق در جلسه مجلس بودند که به دلیل به حد نصاب نرسیدن تعداد اعضا مجلس نتوانست در این باره تشکیل جلسه دهد.

همچنین سازمان حشد شعبی عراق در پیامی از اهالی شهرستان القائم به دلیل پشتیبانی و یاری در جریان حملات اخیر آمریکا قدردانی کرد.

این سازمان در بیانیه ای اعلام نمود: از مردم القائم به دلیل یاری شان به نجات زخمی ها و خارج کردن شهدا از پایگاه های حشد که در معرض حملات آمریکا نهاده شد، قدردانی می کنیم.

در ادامه این بیانیه آمده است، مردم القائم پس از یاری به عملیات نجات، برای اهدای خود به زخمی ها به بیمارستان ها رفتند و علاوه بر آن برای ممانعت از نفوذ تروریست ها، کمبود نیرو را در پاسگاه های مرزی جبران کردند.

آمریکا در آخرین اقدام خصمانه خود پایگاه های نیروهای حشد شعبی عراق در شهرستان القائم در استان الانبار را هدف قرار داد که این تجاوز آمریکا 25 شهید و 51 زخمی برجای گذاشت.

منبع: عصر ایران

به "حمله به سفارت آمریکا در بغداد و آتش سوزی در آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله به سفارت آمریکا در بغداد و آتش سوزی در آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید