ترخیص 2 میلیون و 200 هزار تن کالای اساسی از گمرک

به گزارش ساعت دیواری، معاون فنی گمرک ایران گفت: از اوایل فروردین تا به امروز بیش از 2 میلیون و 200 هزار تن از بنادر و گمرکات کشور ترخیص و جهت توزیع و مصرف به کشور وارد شده است.

ترخیص 2 میلیون و 200 هزار تن کالای اساسی از گمرک

به گزارش گروه اقتصادی ساعت دیواری، به نقل از گمرک، مهرداد جمال ارونقی، درباره آخرین شرایط ترخیص کالاهای اساسی از بنادر و گمرکات کشور گفت: میزان موجودی کالاهای اساسی غیرکانتینری در بنادر مهم کشور اکنون بیش از 4 میلیون و 200 هزار تن برآورد می شود که 736 هزار تن کالای اساسی از شناورهای مربوطه درحال تخلیه در بنادر هستند. همچنین بیش از یک میلیون و 120 هزارتن اقلام اساسی در شناورهای منتظر در لنگرگاه، موجود هستند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر تنها در گمرک بندر امام خمینی (ره)، 603 هزارتن کالای اساسی، پروانه شده و درحال خروج و همچنین 800 هزارتن کالای اساسی در حین انجام تشریفات گمرکی هستند.

این مقام مسؤول ادامه داد: بیش از 2 میلیون و 480 هزار تن از میزان موجودی کالاهای اساسی بنادر و گمرکات کشور اختصاص به کالای ذرت دارد که بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، با ارائه کد تخصیص ارز به گمرکات کشور، با رعایت سایر مقررات مربوطه قابل ترخیص است.

به گفته این مقام مسؤول مقرر شده است بانک مرکزی یا وزارت صنعت فهرست صاحبان کالاهایی که کالای ذرت آنها در صف تخصیص ارز باشد را به گمرک اعلام تا گمرکات اجرایی به قید فوریت نسبت به ترخیص این کالا اقدام کنند.

وی با بیان اینکه گمرک تنها می تواند سایر کالاهای اساسی (به جز ذرت) را که در صف تأمین ارز بانکی هستند، بصورت درصدی ترخیص کند، گفت: در این راستا، درخصوص اقلام اساسی که در صف تأمین ارز بانکی هستند، گمرکات می توانند نسبت به ترخیص درصدی از کل کالا اقدام کنند و مابقی کالا در گمرکات کشور رسوب می کند.

ارونقی میزان موجودی کالاهای غیر اساسی غیر کانتینری در بنادر کشور را بیش از سه میلیون و 300 هزارتن اعلام کرد و اضافه کرد: بررسی های اجرا شده نشان می دهد بیش از 80 درصد این اقلام، کالاهای سرمایه ای و تجهیزات مورد استفاده در خطوط تولید، ماشین آلات پروژه ها و کارخانجات مختلف و سایر اقلام مرتبط هستند که در صورت اظهار به گمرک و نداشتن مشکل قانونی و مقرراتی، نسبت به ترخیص این اقلام اقدام می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ترخیص 2 میلیون و 200 هزار تن کالای اساسی از گمرک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترخیص 2 میلیون و 200 هزار تن کالای اساسی از گمرک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید