تحلیل اندیشکده آمریکایی از چشم انداز موفقیت ابتکار صلح هرمز

به گزارش ساعت دیواری، یک اندیشکده آمریکایی در تحلیلی به بررسی اهداف طرح ایران موسوم به ابتکار صلح هرمز و چشم اندازهای موفقیت آن پرداخته است.

تحلیل اندیشکده آمریکایی از چشم انداز موفقیت ابتکار صلح هرمز

به گزارش گروه بین الملل ساعت دیواری، اندیشکده آمریکایی شورای آتلانتیک در تحلیلی به بررسی چشم اندازهای موفقیت طرح ایران، موسوم به ابتکار صلح هرمز پرداخته است.

در این گزارش تصریح شده ایران از دهه 1990 میلادی به دنبال یک گفتگوی منطقه ای جامع، مشابه با سازمان امنیت و همکاری اروپا (OESC) بوده تا از طریق آن روابط بین کشورهای حاشیه خلیج فارس، یا به عبارت دیگر اجتماع تنگه هرمز، بهبود یابد. طرح امید نسخه به روزشده این ایده است.

طبق گزارش شورای آتلانتیک، ابتکار صلح هرمز یا طرح امید بر مبنای پاسخگویی و مسئولیت پذیری کشورهای منطقه در برابر تضمین صلح، ثبات و شکوفایی منطقه و تعامل با جامعه جهانی شکل گرفته و به دنبال تامین نفع حیاتی مشترک در حفظ آزادی کشتی رانی و امنیت انرژی برای همگان است.

در تحلیل اندیشکده آتلانتیک درباره طرح ایران آمده است: این طرح می تواند شروعی باشد برای بررسی گسترده مسائل امنیتی و همکاری در زمینه های گوناگون از جمله امنیت انرژی، کنترل تسلیحات، اقدامات اعتمادسازی، قراردادهای نظامی، ایجاد یک منطقه عاری از تسلیحات کشتار جمعی و معاهده عدم تعرض در اجتماع تنگه هرمز. علاوه بر این، طرح امید به دنبال تشکیل یک کارگروه مشترک پیرامون مسائل مختلف است که ارائه اقدامات عملی برای گسترش تدریجی همکاری در زمینه هشدار زودهنگام، پیشگیری و حل کشمکش ها، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و انسان، سرمایه گذاری های مشترک در انرژی، ترانزیت و حمل و نقل و همچنین همکاری در امنیت سایبری را شامل می شود.

اهداف فوق الذکر، طبق تحلیل شورای آتلانتیک، فقط با پیروی از اصول همسایگی از جمله گفتگو و احترام متقابل، احترام به حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و تغییرناپذیری مرزهای بین المللی، حل و فصل صلح آمیز تمام اختلافات، عدم پذیرش تهدید و استفاده از زور، عدم تعرض و عدم مداخله در امور داخلی یا خارجی یکدیگر و عدم پذیرش و عدم مشارکت در ائتلاف ها و اتحادیه ها علیه یکدیگر عملی خواهند شد.

ایران همچنین مشارکت و حمایت سازمان ملل از این طرح را خواهان است تا منافع قانونی جامعه بین المللی تامین شود.

طبق نوشته اندیشکده شورای آتلانتیک، طرح امید، ورای منافع امنیتی جمهوری اسلامی به ملاحظات کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نیز پرداخته است؛ با این حال، ایران این را پنهان نکرده که هدف نهایی اش خروج ایالات متحده از منطقه است.

شورای آتلانتیک با یادآوری شکاف ها و اختلافات موجود در میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس نوشته برای اعضای این شورای پذیرفتن پیشنهادات ایران سخت است. اگرچه کشورهایی مانند عمان، قطر، کویت و امارات متحده نیز در زمینه گفتگوهای منطقه ای پیشنهادات مشابهی داده اند اما مشکلاتی مانند تحریم قطر از سوی عربستان و امارات و همچنین نبود روابط دیپلماتیک بین عربستان و بحرین با ایران نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

این اندیشکده نوشته تاریخ نشان داده توسعه شکوفایی، امنیت و ثبات در منطقه با شیوه ای غیرجامع و بدون مشارکت ایران امکانپذیر نیست. سرنوشت طرح امید به توانایی ایران در تبدیل این پیشنهاد به گام های پایدار در راستای اعتمادسازی با همسایگان عرب اش و همچنین جلب حمایت جامعه بین المللی، از جمله ایالات متحده، بستگی دارد.

در انتها این تحلیل آمده است: روشن است که بیشتر کشورهای همکاری خلیج فارس آمادگی مشارکت نظامی بدون حضور آمریکا در منطقه را ندارند. اگرچه به نظر نمی رسد که این کشورها از پیشنهاد ایران استقبال گرمی داشته باشند اما زمان آن فرا رسیده است که تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس راهی مشترک برای خروج از بحران ها و دشمنی های کنونی بیابند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تحلیل اندیشکده آمریکایی از چشم انداز موفقیت ابتکار صلح هرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل اندیشکده آمریکایی از چشم انداز موفقیت ابتکار صلح هرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید