برق گلستان خاموش نمی گردد

به گزارش ساعت دیواری، هما اخوان - گرگان - خبرنگار: توزیع نیروی برق در گلستان همیشه با چالش های متعددی روبرو بوده و همین چالش ها نیز تا کنون هزینه های زیادی به شرکت توزیع برق استان تحمیل کرد.

برق گلستان خاموش نمی گردد

برای کاهش این چالش ها در آنالیز های کارشناسانه ابعاد گوناگونی از عواملی که طی سال های اخیر برای این شرکت چالش برانگیز بوده شناسایی شد. به عنوان مثال گلستان سه نوع اقلیم کوهستانی سرد و برفگیر، جلگه ای و سیل خیز و همچنین بیابانی و صحرایی دارد، به همین دلیل چالش ها و مسائل متفاوتی برای تأسیسات و شبکه های توزیع برق وجود دارد که احتیاجمند نوع نگاه و منابع اقتصادی و انسانی متفاوتی است.

  • برق رسانی تا دورترین نقاط

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان گلستان با اشاره به وجود مسائل متعدد در حفظ نگهداری و همچنین توسعه شبکه برق رسانی استان به ساعت دیواری می گوید: اگرچه این شرکت برای توزیع انرژی با موانع و مسائلی روبرو همراه است، اما در همین وضعیت امروز باید توجه داشت که دورترین نقاط این استان از خدمات برق استفاده می نمایند. علی اکبر نصیری در مورد وضعیت برق رسانی به روستاهای گلستان اظهار می نماید: همه روستاهای دارای کد استان از برق برخوردار هستند. اما از آنجا که در مناطق شاقتصادی استان به علت محروم بودن و سابقه تاریخی، شبکه و تأسیسات برق توسعه پیدا ننموده است، روستاهای این مناطق با مسائل و مسائلی در زمینه تأمین و پایداری برق روبرو هستند.

این مسئول می گوید: در این مناطق عملا با تأسیسات فرسوده و از رده خارج شده روبرو هستیم که برای نگهداری و بهبود این تأسیسات و شبکه ها به 50 میلیارد تومان اعتبار احتیاج است. برطرف این احتیاجها و چالش ها طبق زمان بندی و برنامه ریزی در حال اجرا است. وی می افزاید: مصرف برق استان روزانه 550 مگاوات است که از نیروگاه برق علی آباد تامین می گردد. پیک مصرف استان در تابستان به 1200 مگاوات در روز می رسد. برای مدیریت وضعیت، برنامه مدیریت مصرف را در سطوح مختلف مشترکان شهری و روستایی، ادارات و مجموعه های مختلف فراوریی و صنعتی شروع کردیم.

  • به گفته این مسئول در کل کشور سالانه

9 هزار مگاوات از برق فراوری شده نیروگاه های آبی استفاده می گردد که امسال به دلیل کاهش بارش و کم شدن آب پشت سدها 5 هزار مگاوات کاهش فراوری برق را در کل کشور داریم و باید صرفه جویی در دستور کار قرار بگیرد.

  • ساعت کار ادارات جلو آمد

نصیری می گوید: امسال نیز مانند سال گذشته استان هایی که دما در آن ها به بالای 45 درجه می رسد، باید در تابستان ساعات اداری را از 6:30 شروع می کردند که گلستان نیز از این امر مستثنی نبود. اما حدود دو هفته است که بنا به پیش بینی های سازمان هواشناسی گلستان این ساعات کاربه وضعیت عادی بازگشت. وی با بیان اینکه هزینه برق مشترکان پرمصرف به صورت تصاعدی بالا می رود، می افزاید: بیشترین تاکید ما در مدیریت مصرف بر استفاده مناسب وسایل سرمایشی و استفاده نکردن از لوازم پرمصرف در ساعات پیک مصرف یعنی بین ساعات 13 تا 17 است. نصیری با اشاره به روند افزایشی مصرف برق گلستان در تابستان سال گذشته، اضافه می نماید: این استان سال گذشته 40 روز پیک بار بالای هزار مگاوات را تجربه نموده و با توجه به رشد 7 درصدی مصرف برق نسبت به سال گذشته، ضروری است که تدابیر ویژه ای برای مدیریت مصرف برق اتخاذ گردد.

  • ریزگردها؛ مزاحم توزیع برق

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق گلستان اظهار می نماید: یکی از مسائل جدیدی که به چالش شرکت توزیع برق گلستان تبدیل شده بحث ریزگردهاست. برای نخستین بار سال گذشته شرکت توزیع برق استان ناچار به شست وشوی مقره ها برای جلوگیری از قطعی مکرر برق در مناطق شاقتصادی استان شد که باید تدابیر و منابع جداگانه ای برای حل این مشکل در نظر گرفته گردد. البته در امسال به دلیل افزایش بارندگی خوشبختانه با چنین مسئله ای روبرو نشدیم.

  • 60 میلیارد تومان خسارات انشعاب غیرمجاز

نصیری اشاره ای به خسارات مختلف به شبکه توزیع برق می نماید و می گوید: در شبکه برق دو نوع تلفات فنی و غیر فنی داریم که تلفات فنی ناشی از طراحی و اجرای شبکه است. در گلستان سالی 2 تا 3 میلیارد تومان در این بخش برای طراحی شبکه های جدید هزینه می کنیم. همچنین برای کارآمدی بهتر باید بیشتر از کابل های خودنگهدار استفاده گردد و ترانس ها نزدیک محل مصرف باشند که اجرای همه این موارد فنی هزینه بر هستند.

وی درباره مسائل غیرفنی بیان می نماید: تلفات غیر فنی انشعابات مستقیم مشترکان یا همان برق دزدی است که باعث شده هدررفت شبکه زیاد گردد. پیمانکاران ما سالانه حدود 2 تا 3 میلیارد تومان برای بازرسی و نظارت بر این گونه موارد هزینه می نمایند. تا کنون توانستیم با اقدامات صورت گرفته تلفات را از 13 درصد به 10 درصد نقطه به نقطه برسانیم. این مسئول ادامه می دهد: متأسفانه در 3 سال اخیر 60 میلیارد تومان خسارت بابت این برق دزدی ها و انشعابات غیرمجاز به استان وارد شد.

  • تعداد مشترکان شرکت برق از مرز 700 هزار گذشت

مدیر عامل شرکت توزیع برق گلستان با بیان این که تعداد مشترکان شرکت توزیع برق گلستان از مرز 700 هزار مشترک عبور کرد، می افزاید: پارسال بیش از 22 هزار مشترک به تعداد مشترکان شرکت توزیع نیروی برق گلستان افزوده شد. تعداد مشترکان این شرکت در خاتمه سال 1396 به 678 هزار مشترک رسیده بود که با افزوده شدن 22 هزار مشترک به این تعداد، آمار مشترکان برق در استان گلستان در حال حاضر به بیش از 700 هزار مشترک رسیده است. به گفته نصیری در سال گذشته مجموعاً 3 میلیارد و 798 میلیون کیلووات ساعت انرژی به شبکه توزیع تزریق شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 12 درصد افزایش را نشان می دهد.

این مسئول با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون میزان فروش انرژی به مشترکان برق در استان گلستان مجموعاً به 3 میلیارد و 392 میلیون کیلووات ساعت رسید، اظهار می نماید: این شاخص نسبت به مدت مشابه در سال قبل بیش از 17 درصد افزایش داشت. گلستانی ها در روزهای بسیار گرم 2 تابستان گذشته رکورد مصرف سالانه برق این استان را شکسته بودند و همین موضوع نگرانی بابت افزایش مصرف برق در تابستان جاری را بیشتر می نماید.

  • تعرفه گرمسیری منابع درآمدی را کاهش داد

یک کارشناس بخش انرژی با اشاره به تغییر تعرفه 6 شهرستان استان به تعرفه گرمسیری می گوید: این تغییر تعرفه پیک مصرف 500 مگاواتی استان در سال 1382 را به 1091 مگاوات در سال 1394 رساند که به علت محاسبه مصرف انرژی با تعرفه های گرمسیری درآمد حاصل از محل فروش برق و تخصیص آن به شرکت توزیع برق استان گلستان نسبت به استان هایی که شرایط مشابه دارند به شدت کاهش یافت. در نتیجه منابع شرکت برق کاهش یافت و اصلاح شبکه های فرسوده و افزایش ظرفیت شبکه ها برای آمادگی در دوره گرما به منظور تأمین برق، مطمئن و پایدار نیست.

ضمن این که در عین حال تلفات انرژی در بخش توزیع را افزایش داده است. محمد حسین احدی می افزاید: علاوه بر مصرف بالای برق و بیش از استاندارد آن در ایران و استان گلستان بحث انشعابات غیرمجاز مهم ترین چالش صنعت برق است. سالانه بخشی از هزینه های شرکت برق صرف مبارزه با این مساله می گردد. اما تنوع در استفاده غیرمجاز برق کار را برای برخورد با این موضوع نیز سخت نموده است.

  • ضرورت کاهش 10 درصدی مصرف برق در تابستان

براساس آمار منتشر شده از سوی شرکت توزیع برق گلستان، برای گذران تابستان بدون مشکل و قطعی برق در هیچ یک از نقاط شهری و روستایی استان، میزان مصرف این انرژی باید تا 10 درصد کاهش یابد. بر اساس همین آمار با این میزان کاهش مصرف برق استان در تابستان 1397، تا سقف هزار و 110 مگاوات قابل مدیریت خواهد بود. نیمه تیر سال 1396، مصرف برق در گلستان از 1133 مگاوات ساعت عبور کرد که این میزان مصرف نسبت به مدت 7 روزه پیش از آن، 12 درصد افزایش ناگهانی را نشان می داد. در این میزان مصرف ناگهانی طی یک روز، 62 درصد افزایش مصرف به عنوان رکورد مصرف برق گلستان ثبت شد.

شرکت توانیر در اطلاعیه ای از شهروندان گلستانی و مازندرانی که تابستان گذشته با افزایش ناگهانی دمای هوا، رکورد بی سابقه ای در هر دو استان ثبت نموده اند خواسته است تا در صورت بروز دوباره این رخداد به منظور ایجاد امکان تداوم خدمات مطلوب و پایداری شبکه به ویژه در ساعات اوج مصرف برق یعنی ساعت های 13 تا 17 از به کارگیری لوازم برقی غیرضروری و پرمصرف مانند ماشین لباسشویی، ظرفشویی، اتو و جاروبرقی خودداری نمایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "برق گلستان خاموش نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برق گلستان خاموش نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید