برای زمین چه کاری از دست ما برمی آید؟

به گزارش ساعت دیواری، این روزها خبرهای زیادی که اغلب نیز امیدوارکننده نیستند درباره تغییرات اقلیمی می شنویم از جمله اینکه به دلیل فعالیت های بشر، میزان افزایش گرمای زمین به سطحی رسیده که اگر این روند رو به رشد متوقف نشود، حیات در کره زمین به طور جدی به خطر می افتد.

برای زمین چه کاری از دست ما برمی آید؟

به گزارش ساعت دیواری، به گفته دانشمندان زیست محیطی در صورتیکه نتوان افزایش دمای زمین را زیر یک و نیم درجه نگه داشت، جان میلیون ها نفر به خطر خواهد افتاد و گونه های جانوری بسیاری از بین خواهند رفت.

و به همین دلیل است که شاهد اعتراضات گسترده محیط زیستی در سراسر جهان هستیم.

اما چه کاری از دست ما بر می آید؟ وقتی به نظر می رسد همه چیز تاثیر بدی بر وضعیت اقلیمی دارد، چطور می توان تغییری ایجاد کرد؟

شبکه خبری بی بی سی در یک برنامه رادیویی به بعضی از این سوالات به شیوه ای کاربردی جواب داده که به توضیح زیر است:

همراه داشتن لیوان یا بطری آبِ خودتان

اولین قدم این است که به جای لیوان یا بطری یکبار مصرف، لیوان یا بطری آب خودتان را همراه داشته باشید و توصیه دیگر این است که چطور تصمیمات خوب را به عادت های خوب تبدیل کنیم.

در این مطلب آمده است: معمولا همه ما وقتی از خانه بیرون می رویم، موبایل، کلید در و کیف پول خودمان را برمی داریم. بعد از مدتی برداشتن بطری آب یا لیوان قهوه و چای و حتی ظرف غذا می تواند به یک عادت تبدیل گردد.

توصیه سوم که بیشتر افرادی که به ضرورت تغییر بزرگ در سبک زندگی برای حفظ محیط زیست معتقدند، آن را توصیه می نمایند، زندگی سبک، خلوت و کم کردن خریدهای غیرضروری است.

بر اساس این گزارش، سبک زندگی مناسب برای حفظ محیط زیست به طور کلی بر اساس مصرف کمتر است.

یکی از افرادی که این الگو را در زندگی روزمره خود بکار گرفته می گوید: من فقط وقتی یک دست لباس تازه می خرم که یکی از لباس هایم احتیاج به جایگزین شدن داشته باشد.

او توصیه می نماید: از پدربزرگ ها و مادربزرگ هایتان بپرسید که چطور کمتر زباله ایجاد کنید. آنها می توانند به شما یاد بدهند، مثل استفاده از دستمال پارچه ای برای پاک کردن بینی به جای مصرف دستمال کاغذی.

استفاده مناسب از پوشاک

توصیه بعدی لباس پوشیدن مطابق اصول حفاظت از محیط زیست است. تا جایی که می توانید خرید نکنید. لباس های مورد علاقه تان را به خوبی نگهداری کنید و سعی کنید از همه آنچه که در کمد لباستان دارید بهره ببرید.

از جنس هایی که از الیاف و مواد اولیه طبیعی بهره ببرید. مثلا به جای پلی استر و پلاستیک از جنس های نخی و پنبه ای بهره ببرید. پوشیدن این نوع لباس ها هم برای سلامتی بهتر است و هم باعث ایجاد آلودگی در آب ها و طبیعت نمی گردد.

یاد بگیرید که لباس ها را تعمیر کنید یا مثلا شلواری که پایین اش پاره شده را می توانید به یک شلوار کوتاه تبدیل کنید.

استفاده مناسب از خوردنی ها

توصیه های بعدی درباره غذا و خوردنی هاست. لازم نیست گیاهخوار شویم اما هدف واقع بینانه تر این است که اغلب مردم میزان مصرف گوشت خود را به فقط چند روز در هفته محدود نمایند.

محصولات محلی مصرف کنید. از کشاورزان کشور خود و محصولات آنها و بازارچه های محلی خرید کنید.

به بسته بندی محصولات توجه کنید و تا حد امکان از محصولات بدون بسته بندی بهره ببرید یا محصولاتی بخرید که بسته بندی آنها به راحتی قابل بازیافت باشد. همواره گزینه های بهتری برای خرید کردن وجود دارد.

استفاده صحیح از وسایل آرایشی و بهداشتی

مصرف دستمال های آرایشی را کم کنید. می توانید مثل قدیمی ها از دستمال هایی فلانل و پاک نماینده هایی که ترکیب اصل آنها روغن طبیعی باشد برای پاک کردن صورتتان بهره ببرید. اگر بچه کوچک دارید و مجبور به استفاده از این دستمال ها هستید حتما از نوعی بهره ببرید که قابل تجزیه باشد.

به راحتی می توان ظروف شامپو و صابون مایع را پر کرد. سعی کنید از بسته های بزرگتر بهره ببرید. ممکن است به نظر گران تر باشد اما مدت بیشتری دوام می آورد و هزینه مصرف هر بار آن هم کمتر خواهد بود.

حفظ محیط زیست در سفر

بخشی از این توصیه ها نیز درباره سفر است. تا جایی که می توانید از قطار برای سفر بهره ببرید و سعی کنید کمتر از هواپیما بهره ببرید. بار کم با خودتان ببرید.

تحقیق کنید که کجا غذا می خورید. می توان از رستوران هایی که با دقت زباله هایشان را بازیافت می نمایند حمایت کرد و البته اطلاعات مردم محلی در این خصوص بهترین منبع است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برای زمین چه کاری از دست ما برمی آید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای زمین چه کاری از دست ما برمی آید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید