اگر مذاکره با واشنگتن رد گردد...

به گزارش ساعت دیواری، در سفر اخیر وزیر خارجه کشورمان به نیویورک دولت آمریکا برای وزیر خارجه کشورمان محدودیت هایی را ایجاد کرد و همانطور که انتظار می رفت خزانه داری آمریکا دراقدامی خصمانه و غیرقانونی دکتر ظریف را در لیست تحریم ها قرار داد.

اگر مذاکره با واشنگتن رد گردد...

اگرچه برای شرکت در اجلاس های بین المللی شرایط متفاوت است اما آمریکایی ها از این پس نیز محدودیت ها را اعمال خواهند کرد و کوشش می نمایند تا ساز و کارهای عملی آن را نیز اجرایی نمایند همانطور که مسئولان کشورمان در مسائل اقتصادی تمام کوشش خود را برای مبارزه با تروریسم اقتصادی آمریکا به کار بسته اند از این به بعد نیز باید سعی گردد تا این اقدام آمریکا بر دیپلماسی فعال وزیر خارجه کشورمان تاثیر منفی نگذارد و باعث کمرنگ شدن آن نگردد؛ در این راستا معاونین آقای ظریف و تیم ایشان نقش بسزایی در خنثی کردن اقدام تحریمی آمریکا دارند. تمهیداتی چون افزایش ملاقات ها و برقراری تماس های دیپلماتیک و همچنین مقالات دکتر ظریف در رسانه های مختلف یاری می نماید تا از ظرفیت های وزیر خارجه کشورمان کاسته نگردد.

به همین دلیل روزنامه ها و رسانه های مختلف هم برای مصاحبه با دکتر ظریف نیز ممکن است هشدارهای لازم را دریافت نموده باشند که این مساله به نوبه خود بر روی دیپلماسی عمومی وزیر خارجه کشورمان تاثیر خواهد گذاشت.

مشابه این موضوع را در زمینه مسائل اقتصادی و اقتصادی شاهد هستیم. اگر چه آمریکایی ها درصدد معاملات تجاری با ایران نیستند ولی شرکت های دیگر از جانب آمریکا هشدارهایی را برای منع مراودات تجاری با ایران دریافت می نمایند. نکته ای که مهم است عدم استقبال جهانی از این اقدام است و اکثریت کشورهای قریب به اتفاق این عمل را تقبیح کردند و اعلام کردند که همچنان با وزیر خارجه ایران در ارتباط خواهند بود.

این اتفاق زمانی رخ می دهد که آمریکایی از یک طرف عنوان می نمایند که ظریف در ساختار سیاسی ایران جایگاهی ندارد و از طرف دیگر او را در لیست تحریم ها قرار می دهند. این در حالی است که واشنگتن بارها از تهران درخواست مذاکره داشته و اعلام نموده اند که بدون هیچ پیش شرطی حاضر به گفت و گو هستند که با مخالفت ایران روبرو می گردد.

نکته ای که متاسفانه باید آن را بپذیریم این است که بازیگر اصلی در مساله برجام چه ما بخواهیم و چه نخواهیم آمریکایی ها هستند. باید به طور صریح و روشن معین گردد که اگر مساله مذاکره رد می گردد چه آلترناتیوی را می توان داشت؟ در این بین تکلیف اروپایی ها نیز معین است و محدودیت هایشان به خوبی آشکار است و به ایران توصیه می نمایند تا با آمریکا وارد مذاکره گردد. معتقدم مذاکره هیچ ضرری ندارد حتی با ترامپ. ما در زمان اوباما تجربه مذاکره را داشتیم و در زمان ترامپ هم آمریکا همان آمریکاست. نکته مهم این بود که ما به بعضی از اهدافمان در آن مذاکره دست یافتیم.

مثال دیگر می تواند کره شاقتصادی باشد. در این سلسله از مذاکرات این آمریکایی ها نبودند که در این مذاکرات پیروز شدند بلکه پیونگ یانگ بود. از سویی می بینیم که فشارها بر آمریکا نیز افزایش داشته چرا که کره شاقتصادی به تعهداتش عمل نموده ولی آمریکایی ها نه. حتی کشورهای همسایه مانند کره جنوبی نیز پس از مذاکرات پیونگ یانگ و واشنگتن با کره شاقتصادی همکاری می نمایند علی رغم اینکه دارای اختلافاتی هم با هم هستند.

وقتی ما عدم مذاکره را مطرح می کنیم به موازات آن باید راه حل برون رفت از شرایط کنونی را نیز عنوان کنیم که متاسفانه پاسخی به آن داده نمی گردد. اگر فرض کنیم که ترامپ تنها هدفش عکس دریافت با مقام های ایرانی است در صورت عقب نشینی و عدم پایبندی به تعهدات باز این آمریکا است که در فشار قرار می گیرد نه ایران. کشور ما دارای منطق بسیار قوی در مذاکراتی چون برجام است. باید در نظر داشت که ایران در اوج قدرت جهانی واقع شده است و همانطور که می دانیم آژانس انرژی اتمی بارها پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید نموده است.

بحثی که در این روزها زیاد شنیده می گردد عدم ورود آمریکا به یک درگیری جدید است چرا که گفته می گردد در این صورت ترامپ انتخابات 2020 را خواهد باخت. با طرح این موضوع نمی توان احتمالات دیگر را نادیده گرفت. نمی خواهم عنوان کنم که آمریکا حتما با ایران وارد جنگ می گردد اما در شرایط جنگی اوضاع متفاوت است و واشنگتن در این صورت متحد خواهد شد و این فقط مختص به آمریکا نیست و می تواند در خصوص کشورهای دیگر هم صدق کند و مردم آن کشور از رئیس جمهورشان حمایت نمایند.

با تداوم اوضاع کنونی نگرانی ها از بابت افزایش تنش ها بیشتر خواهد شد و بیم آن می رود که دوباره آن اجماع بین المللی علیه ایران به دلیل شرایط فعلی به وجود آید. در این راستا ایران باید مانع شکل گیری این اجماع گردد چرا که کشور را در مرحله خطیری قرار خواهد داد.

مدیر کل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه

310311

منبع: خبرآنلاین

به "اگر مذاکره با واشنگتن رد گردد..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر مذاکره با واشنگتن رد گردد..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید